Tarnów: Coraz więcej osób chce rentę, a rencistów ubywa

 

Z roku na rok rośnie liczba wniosków o przyznanie renty w tarnowskim oddziale ZUS-u, a maleje grupa tych, którzy je pobierają. Dlaczego? Jak wyjaśnia Magdalena Chrzanowska, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji, część tych, którzy dostali renty w latach 90., kiedy mnóstwo osób korzystało z tzw. rent inwalidzkich, przechodzi teraz na emerytury. Jak dodaje, trudniej też dostać rentę, bo zmieniły się zasady orzekania o niezdolności do pracy.

Może być taka sytuacja, że dwie osoby mające takie samo schorzenie, mogą zostać inaczej zakwalifikowane przez lekarza. Np. osoba z niesprawnością ruchową, która jest z wykształcenia mechanikiem samochodowym, może mieć orzeczoną niezdolność do pracy, podczas gdy druga osoba z takim samym schorzeniem pracująca umysłowo już może tej renty nie dostać – mówi Magdalena Chrzanowska.

zus3

Większa liczba osób starających się o renty wynika z tego, że częściej chorujemy. – Mamy dużo schorzeń cywilizacyjnych, choroby serca, nowotwory i każdy, kto przebywa na zwolnieniu lekarskim, po wyczerpaniu okresu zasiłkowego zmienia się świadczenie rehabilitacyjne, takie osoby nie zdrowieją, więc mają możliwość złożenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy – dodaje koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji.

Zapytani przez nas renciści przyznają, że nie było w ich przypadku łatwo otrzymać świadczenia. – Ciężko było po zawale, musiałem się wyjeździć po lekarzach i załatwiać wszystko. Za pierwszym razem dostałem rentę, ale potem mi obniżali, że jestem zdolny do pracy, trzeba było znów cały czas jeździć na badania. Nie było łatwo. – Teraz jest coraz więcej środków, by ludzi ozdrowić.

W oddziale ZUS w Tarnowie renty pobiera prawie 8900 osób. W ubiegłym było o 900 więcej. Średnia wysokość renty w oddziale ZUS w Tarnowie to 1205 zł brutto. Najniższa to 750, najwyższa ponad 5200 zł.

Posłuchaj Magdaleny Chrzanowskiej:

Posłuchaj rencistów:

 

Jadwiga Kozioł