Tarnów: Osoby starsze najbardziej zagrożone podczas upałów

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie w tym okresie częściej niż zwykle wysyła do nich opiekunki zatrudnione w firmach, które pracują dla tej instytucji. Mają one sprawdzać czy zwłaszcza samotni seniorzy mają wystarczającą ilość wody do picia.

Pracownicy socjalni szczególną uwagę zwracają na starsze samotne osoby. Edukują ich w zakresie odpowiedniego zachowania w tych dniach, gdzie mamy takie wysokie temperatury. Opiekunki zostały też przeszkolone, żeby w domu znajdowała się wystarczająca ilość wody i żeby te starsze osoby nie wychodziły w tych krytycznych godzinach, kiedy słońce najbardziej grzeje – mówi Małgorzata Proszowska, dyrektor tarnowskiego MOPS-u.

Uczulamy też osoby starsze, by podczas upałów nie wychodziły z domów – dodaje dyrektorka MOPS-u. – Taka edukacja przynosi rezultaty, bo osoby starsze dostosowują się do tego. Nawet jeśli jest potrzeba jakiś zakupów, to proszą wtedy o pomoc opiekunkę albo sąsiada. 

Tymczasem, jak się okazuje, podczas upałów i lata nie znika problem bezdomności. Osoby bez dachu nad głową nie muszą spać pod przysłowiową chmurką. Kobiety i mężczyźni mogą skorzystać z noclegowni w Domu Dla Bezdomnych przy ul. Prostopadłej w Tarnowie. Warunek jest jeden – muszą być trzeźwi. Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Posłuchaj Małgorzaty Proszowskiej:

 

Ewa Biedroń