Tarnów: Bezdomność nie znika latem – interwencja RDN

 

Osoby bez dachu nad głową zapytały naszego reportera, gdzie mogą się podziać, bo od kilku dni nocują pod mostem. Ktoś stwierdził nawet, że nie został przyjęty do jednej z noclegowni. Sprawdzamy zatem jakie są możliwości uzyskania pomocy.

Kobiety i mężczyźni mogą skorzystać z noclegowni w Domu Dla Bezdomnych przy ul. Prostopadłej w Tarnowie. Jest tam 20 miejsc. – Ale warunek jeden, trzeba być trzeźwym – mówi wychowawca Bogusław Sikora. – Nie, bezdomni nie muszą spać na zewnątrz, zawsze mogą skorzystać z kąpieli, posiłku i noclegowni. Latem tych ludzi jest niestety bardzo mało. Licząc od 1 sierpnia, tych bezdomnych było tylko 8. 

Tymczasem osoby pod wpływem alkoholu z kolei mogą się kierować do Punktu opieki nad osobami nietrzeźwymi, przy ul. Tuchowskiej 21 w Tarnowie.

Można także korzystać z obiadów w Domu dla Bezdomnych przy ul. Prostopadłej, ale wcześniej trzeba odwiedzić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, by dopełnić formalności. – Osoba pisze krótkie podanie, pracownik przeprowadza wywiad, my wydajemy decyzję. Taki człowiek musi  udokumentować swoją sytuację, czy ma jakieś dochody – dodaje dyrektor Małgorzata Proszowska.

Obiady w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn wydawane są od poniedziałku do soboty. Na niedzielę także można otrzymać prowiant.

Posłuchaj Bogusława Sikory:

Posłuchaj Małgorzaty Proszowskiej:

 

Ewa Biedroń