Kościół: Młodzi dla Młodych – dar abstynencji dla Ojca Świętego

„Przed Światowymi Dniami Młodzieży i na czas ich trwania w Krakowie w 2016 roku możesz podjąć czyn miłosierdzia polegający na rezygnacji z alkoholu na czas przygotowań do tego wydarzenia” – zachęcają rówieśników inicjatorzy akcji „Młodzi dla Młodych”. – Nie możecie gościć w Polsce waszych rówieśników z puszka piwa w ręku. Musicie być naprawdę wolni – wtóruje im bp Tadeusz Bronakowski. 

 Mówcie nie narkotykom, alkoholowi, sprzeciwiajcie się tej cywilizacji, która nas niszczy. Budujcie świat na wartościach piękna, dobra i prawdy – zachęca młodych papież Franciszek (Do młodzieży włoskiej, sierpień 2013). Problemowi uzależnień wśród młodych ludzi Ojciec Święty poświęcił wiele uwagi podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Wsłuchani w te słowa, dziękując Bogu za wyznaczenie Krakowa na gospodarza kolejnych Światowych Dni Młodzieży, chcemy duchowo przygotować się na spotkanie z papieżem i złożyć Ojcu świętemu dar, jakim będzie rezygnacja z alkoholu do czasu rozpoczęcia tego święta młodych. Może to być doskonałe podjęcie hasła Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią» – zachęcają inicjatorzy akcji „Młodzi dla Młodych”.

Inicjatywa polega na wezwaniu do abstynencji od alkoholu i innych używek na czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Polsce i w czasie ich trwania. Zaproszenie do abstynencji skierowane jest do młodych ludzi w wieku od czternastu lat wzwyż. Deklaracje przyjmowane są przez internet (formularz na stronie: http://www.mdm2016.org/formularz-przystapienia).

Do włączenia się w inicjatywę „Młodzi dla Młodych” zaprasza także Duszpasterstwo Trzeźwości. – Wszyscy pragniemy towarzyszyć młodym w ich przygotowaniach do godnego przeżycia tego wielkiego wydarzenia. Wiemy, jak wiele wyzwań moralnych i obyczajowych stoi przed młodymi Polkami i Polakami. W obliczu stale zwiększającego się zagrożenia alkoholizmem i innymi uzależnieniami, jakie dotyka coraz szersze grono młodych, musimy uczynić wszystko, aby ochraniać i umacniać ich trzeźwość – podkreśla bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Biskup zachęca kapłanów i osoby konsekrowane do podjęcia abstynencji jako świadectwa dla młodych. Prosi też polską młodzież: – Nie możecie witać młodzieży z całego świata, sami nie stawiając sobie wysokich wymagań. Jako gospodarze jesteście w sposób szczególny powołani do pięknego świadectwa. Podejmijcie szlachetny dar abstynencji! Nie możecie gościć w Polsce waszych rówieśników z puszką piwa w ręku. Musicie być naprawdę wolni. Musicie pokazać wielkie dziedzictwo duchowe i historyczne naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Bądźcie odważni! Stać was na podjęcie tego daru!

www.episkopat.pl