Limanowa: Odkryj kolejny skarb regionu

 

 

Gdyby nie zaangażowanie wielu osób, Krzyż na Miejskiej Górze w Limanowej nigdy by nie stanął  – wspomina po latach Ryszard Kulma, jeden z inicjatorów powstania monumentu. Ponad 20 lat temu zapadła decyzja, by metalowa konstrukcja w kształcie krzyża wpisała się w pejzaż ziemi limanowskiej.

Plan stał się faktem dwa lata później i po dzień dzisiejszy zachwyca mieszkańców i turystów. Doskonale widać go z różnych stron miasta, ale można obejrzeć go też z bliska. Prowadzi tam kilka szlaków. – Z Limanowej najlepiej jest przejść ulicą Matki Boskiej Bolesnej w kierunku wyciągu narciarskiego, na ulicę Polną w kierunku domków kempingowych i stamtąd jest już prosta droga w górę. Drugie podejście jest bardziej ekstremalne. Trzeba iść ulicą Leśną w górę, ale podejście jest strome. Trzecia trasa prowadzi kamienistą drogą od miejskiego wyciągu narciarskiego – wymienia Ryszard Kulma.

Krzyż na Miejskiej Górze poświęcił papież Jan Paweł II. – Byliśmy umówieni z episkopatem, że poświęci nam to Ojciec Święty, jednak była brzydka pogoda, nie można było wykorzystać helikoptera i Jan Paweł II jechał samochodem. Pamiętam, jak zatrzymał się przy limanowskiej bazylice – poświęcił świątynię, ale także krzyż z daleka – wyjaśnił nasz rozmówca.

Więcej na temat historii powstania Krzyża na Miejskiej Górze w Limanowej dowiecie się z dzisiejszej audycji Skarby Regionu. Początek o 15.45 w radiu RDN Nowy Sącz i RDN Małopolska. Natomiast dobrą okazją, żeby obejrzeć z bliska ten monument jest najbliższy weekend. W sobotę przy krzyżu będzie można wziąć udział w biesiadzie turystycznej. Zostanie tutaj także odprawiona Msza święta polowa.

Posłuchaj Ryszarda Kulmy:

 

 

Jolanta Frączek