Tarnów: Nie wszystkim rencistom opłaca się przejść na emeryturę – eksperci ostrzegają

 

Eksperci uważają, że niektórzy pochopnie decydują się na przejście na emeryturę. Ich zdaniem można w wielu przypadkach sporo stracić finansowo rezygnując z renty.  Tymczasem obniżenie wieku emerytalnego mocno kusi rencistów.

Tarnowianie, z którymi rozmawialiśmy mówią, że śpieszą się, bo chcą wykorzystać możliwości, które jeszcze daje im ustawa. – Zawsze bezpieczniejsze pieniądze są w ZUS-ie, w każdej chwili może człowiek sobie dorobić i się rozliczyć. -Przejście na emeryturę jest bezpieczniejsze, jak jest renta to trzeba ciągle jeździć na badania – komentują.

Rozbieżności pomiędzy pobieraną rentą a przyszłą emerytura są często bardzo duże – przyznaje Magdalena Chrzanowska, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w Oddziale ZUS w Tarnowie. Dodaje, że z reguły obecnie pobierane renty są korzystniejsze niż przyznawane emerytury. – Wynika to ze sposobu wyliczania renty i emerytury. Renta jest wyliczana na zasadach takich, jak były kiedyś rozliczane emerytury – według starego systemu. Emerytury są teraz wyliczane według nowego systemu. W związku z tym, mogą wystąpić rozbieżności. Trudno powiedzieć ile dokładnie, ale może to być nawet kilkaset złotych – mówi Magdalena Chrzanowska.

Zanim złożymy wniosek o przejściu z renty na emeryturę,  powinniśmy się udać najpierw do doradcy dyżurującego w ZUS -ie, który wyliczy wysokość emerytury wg nowych zasad – przekonuje koordynatorka. – Jeżeli ktoś decyduje się złożyć wniosek o emeryturę i zostanie mu wyliczone świadczenie niższe niż dotychczas pobierana renta – musi pamiętać, że po otrzymaniu decyzji ma 30 dni na wycofanie wniosku. Jeżeli tego nie zrobi, nie będziemy mieli żadnej możliwości zmiany – tłumaczy.

Przypomnijmy, że obniżony wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wraca od 1 października 2017 roku.

Posłuchaj rencistów:

Posłuchaj Magdaleny Chrzanowskiej:

 

Jadwiga Kozioł