Brzesko: Problem z autostradowymi domami – widmo

 

Wojewoda małopolski zablokował możliwość ich sprzedaży, bo wycena zrobiona przez rzeczoznawców przekraczała kwoty, które w ramach wykupów otrzymywali ich pierwotni właściciele.

Starosta brzeski Andrzej Potępa zwrócił się do samorządu miejskiego z propozycją przejęcia budynków dla potrzeb mieszkań dla repatriantów czy lokali komunalnych. Póki co opuszczone domy są dewastowane. – Powinien ktoś tam mieszkać. Jeśli te domy są puste, to jest to tylko kwestia czasu zanim ktoś się tam włamie i coś ukradnie – dodaje starosta.

Samorząd Brzeska do propozycji starosty podchodzi jednak sceptycznie. Dodajmy, że do niedawna autostradowe domy były dzierżawione. To właśnie głównie ci mieszkańcy byli zainteresowani ich przejęciem. Spodziewali się jednak, że proponowana cena będzie niższa od kwoty, którą pierwotni właściciele otrzymali podczas wykupów przy budowie autostrady. Mowa o pięciu domach znajdujących się w pasie drogi szybkiego ruchu w regionie brzeskim.

A tymczasem, jak informuje Biuro Wojewody, Oddział ds. Mediów i Komunikacji Społecznej, cyt. zgodnie ze stanem faktycznym jeden z domów, który GDDKiA odkupiła od właścicieli za 605 tysięcy złotych, chciano sprzedać w przetargu z ceną wywoławczą 89 tysięcy złotych. Ta dosyć duża różnica wzbudziła zastrzeżenia i stąd wynika decyzja Wojewody o wstrzymaniu sprzedaży.

Posłuchaj Andrzeja Potępy:

 

Dorota Kunc