Tarnów: Prezydencki order dla misjonarki Ewy Gawin

 

Tarnowska misjonarka Ewa Gawin, głosząca Ewangelię w Kamerunie dostała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Kilka miesięcy temu przyznał go prezydent Andrzej Duda za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy. Misjonarka jest w Polsce i w rodzinnej diecezji, więc dziś odznaczenie wręczył jej wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

– To nie tylko dla mnie, ale ten krzyż przyjmuję i rozdaje go wszystkim misjonarzom i tym, którzy pomagają misjom – dodaje misjonarka.

Misjonarka dostała order na rozpoczęcie 35. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Jak mówi ma to dla niej duże znaczenie, bo przed laty też była pątnikiem. – W pielgrzymce uczestniczyłam jako pielęgniarka. To dla mnie przypomnienie tego co było dawniej i jedność ze wszystkimi, którzy będą szli. Dawno temu zaczynaliśmy na pielgrzymce dni misyjne. To była tylko konferencja a później to się rozwijało – wspomina.

Ewa Gawin od 1990 roku pracuje w Bertoua w Kamerunie. Dzięki pomocy diecezji tarnowskiej wybudowała i prowadzi tam szkołę dla dzieci głuchoniemych. Ma pod opieką ok. 120 uczniów. – Dzieci robią duże postępy, a absolwenci mają zapewnioną lepszą przyszłość – powiedziała Radiu RDN Ewa Gawin. – Jeden z naszych absolwentów jest krawcem w wojsku. Dziewczynki uczą się fryzjerstwa i już mają swoje gabinety. Kilku chłopców skończyło szkołę rolniczą – mówi misjonarka.

W szkole katolickiej uczą się też dzieci z rodzin wyznających inne religie a nawet z sekt. – Wszystkie dzieci uczestniczą w lekcjach katechezy. Żaden rodzic do tej pory nie odmówił. Nie mają obowiązku uczestniczyć w Mszy św. ale dla nich to jest tak oczywiste, że one idą do kościoła i się modlą razem, że byłoby im chyba przykro, gdybyśmy zostawiały je poza kościołem – dodaje.

Misjonarka marzy, by wybudować internat z prawdziwego zdarzenia dla swoich podopiecznych, którzy przemierzają wiele kilometrów, by się uczyć w szkole katolickiej.

Misjonarka zaczynała pracę jako pielęgniarka-kierownik ośrodka zdrowia w Bertoua. Do 1994 roku odpowiadała tam za przychodnię. W latach 1994-1997 koordynowała całą służbę zdrowia w diecezji Bertoua. W tej dziedzinie stała się specjalistką i od 2000 roku przez wiele lat reprezentowała całą metropolię w Komisji Episkopatu ds. zdrowia.

Pani Ewa angażuje się również w miejscowym więzieniu, odwiedzać skazanych, organizując dla nich zawodowe warsztaty i dostarczając im leki.

W Kamerunie misjonarka szuka dzieci niepełnosprawnych ruchowo oraz głuchoniemych, zazwyczaj z rodzin ubogich. Potrzebującym zapewnia m.in. protezy czy wózki inwalidzkie. Z myślą o najmłodszych zorganizowała i wybudowała szkołę dla dzieci głuchoniemych i z innymi upośledzeniami.

Ewa Gawin została wyróżniona złotym medalem Dei Regno Servire – przyznanym przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Papież Franciszek wyróżnił ją złotym medalem Benemerenti. Misjonarka dostała także medal Lumen mundi, przyznany i wręczony przez abpa Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego.

Posłuchaj Ewy Gawin:

 

Ewa Biedroń