Zasadne: Kaplicę mieszkańcy budowali własnymi rękami. Minęło 25 lat od poświęcenia [ZDJĘCIA]

Woziliśmy drzewo z lasu, wylewaliśmy fundamenty, układaliśmy cegłę na cegle – wspominają po latach mieszkańcy Zasadnego, którzy dołożyli wszelkich starań, by w miejscowości powstała świątynia. Dziś (20.08) obchodzili 25-lecie poświęcenia Kaplicy pw. bł. Karoliny Kózka.

Od kościoła parafialnego w Kamienicy dzieliła nas odległość około 5 kilometrów, dlatego tak zabiegaliśmy o własną świątynię – wyjaśniają w rozmowie z naszą reporterką Zasadnianie.

Do Kamienicy trzeba było jeździć, a później wzięliśmy się za budowę. Pamiętam, że ludzie dawali drzewo z własnych lasów, były zbiórki pieniędzy i w końcu się udało – wspomina jeden z mieszkańców. – Byłem w podstawówce jak ruszyła budowa. – opowiada kolejny mieszkaniec – Nawet jako dzieci dużo pomagaliśmy, nosiliśmy cegły, pamiętam to jak dziś. – dodaje.

 

dsc07687

 

Mieszkańcy na modlitwie przez lata gromadzili się w punkcie katechetycznym, które było u rodziny Kurzejów. Na odprawianie Mszy św. w tym miejscu zezwolił ks. bp Józef Gucwa. Dzięki temu mieszkańcy nie musieli pokonywać dużych odległości, by uczestniczyć w nabożeństwach.

Tam na górze się modliliśmy, u Kurzejów, do kościoła w Kamienicy mieliśmy 5 kilometrów, ponad godzinę trzeba było iść pieszo. – relacjonuje mieszkanka Zasadnego – Dlatego teraz, jak patrzymy na tę świątynię, to jest ogromna radość. – przekonuje.

– Taka współpraca parafian buduje wspólnotę, co można zauważyć właśnie na przykładzie starań, a później budowy tej kaplicy – podkreśla bp Andrzej Jeż. – Podziwiamy wiernych, którzy w Zasadnem wybudowali kaplicę, troszczą się o nią, są bardzo mocno zintegrowaną wspólnotą o głębokiej wierze, bardzo pracowici, oddani troszczący się o rodziny. Nawet dziś, gdy są takie trudne warunki pogodowe, potrafili zorganizować banderię, przewieźć bryczką księdza biskupa, wychodzili z domów, żeby się przywitać, pomachać – mówi biskup tarnowski.

 

dsc07700

 

Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej odprawił Mszę św. w kaplicy w Zasadnem i wygłosił homilię. Połączenie sił mieszkańców miejscowości Zasadne było widoczne także przy organizacji jubileuszu poświęcenia kaplicy. Już przy wjeździe do miejscowości stała brama witająca gości, a kilka kilometrów drogi prowadzącej do świątyni w Zasadnem ozdobiono wstążkami na wzór tych, które układa się w czasie prymicji.

 

img_3344

 

Pomysł powstania kaplicy w Zasadnem wyszedł od biskupa Józefa Gucwy, natomiast już samą budową zajął się ks. Kazimierz Pach, ówczesny proboszcz parafii Kamienica. Kaplicę w 1992 roku poświęcił inicjator bp Józef Gucwa. Budowa trwała ponad 10 lat.

Posłuchaj biskupa Andrzeja Jeża:

Posłuchaj mieszkańców Zasadnego:

Jolanta Frączek