PPT: Pielgrzymi już na półmetku drogi na Jasną Górę [ZDJĘCIA]


Piąty dzień wędrówki na Jasną Górę wiedzie przez Górę Tabor, gdzie nastąpiło Przemienienie Jezusa Chrystusa. To również półmetek drogi tarnowskich pątników do Częstochowy.

Pielgrzymi dziś dziękują za dar Eucharystii, podczas adoracji na stadionie w Charsznicy. Obecnie dobiega końca Msza Święta dla kolumny A w Miechowie, natomiast pątnicy części B wsłuchują się w kazanie rekolekcjonisty pielgrzymkowego ks. prof. Piotra Łabudy.

Po wczorajszych opadach deszczu, pielgrzymi nie powinni dziś zmoknąć. Przed nimi około 25 kilometrowy odcinek trasy w kierunku Dobrakowa i Żarnowca. Jak mówią, zmęczenie i uczucie bolących nóg przegrywa z radością pielgrzymowania. -Czujemy ból fizyczny, ale z drugiej strony jest radość że idziemy. Nikt nie mówi że będzie łatwo. Na pielgrzymce dużą rolę odgrywa pogoda. Wolimy iść w słońcu niż w deszczu, bo przynajmniej można się opalić – dodają.

Postać Jezusa Chrystusa towarzyszy pielgrzymom w tegorocznej drodze na Jasną Górę. Mateusz Kowal autor plakatu 35 Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej wykonał obraz już kilka lat temu. Jak mówi, chciał pokazać twarz Jezusa w niezwykłej odsłonie. -Czytając o chuście z Manopello, czy Całunie Turyńskim postanowiłem nałożyć te wizerunki na siebie. Wyszła niezwykła twarz, która nabrała wyrazu. Ten obraz przez kilka lat był w moim archiwum komputerowym, ale postanowiłem wykorzystać go do stworzenia plakatu tegorocznej pielgrzymki – dodaje.

Piętnastu pątników idzie do Częstochowy po raz 35. Wśród nich jest obecny dyrektor pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak, oraz trzech innych kapłanów Zbigniew Stachura, Janusz Maziarka oraz Roman Woźny, Najstarszymi pielgrzymami idącymi w tym roku do Jasnogórskiej Pani są 83-letni Józef Ryba z grupy 11 oraz o rok młodszy Franciszek Gancerczyk, pielgrzymujący z grupy 17. Najmłodsi pątnicy to półroczna Faustyna Trucnarz z grupy 4 oraz 13-miesięczny Gabriel Trzeciński. Jubileusz półwiecza małżeńskiego przeżywają na pielgrzymim szlaku Helena i Józef Rodak z połączonej grupy 9 i 10, natomiast 25-lecie Renata i Janusz Fila z grupy 17.

Posłuchaj pielgrzymów

Posłuchaj Mateusza Kowala

Grzegorz Golec