33. PPT: Studio pielgrzymkowe – dzień pierwszy

Rozpoczęła się „światowa” pielgrzymka. Nasza, tarnowska, ale światowa, bo poświęcona Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. Każdego roku jest radość, entuzjazm i wspaniała atmosfera do modlitwy. Teraz należy spodziewać się dawki przynajmniej podwójnej.

Pielgrzymi cz. A przeszli w poniedziałek trasę Tarnów – Szczepanów czyli ponad 28 km, a cz. B odcinek Tarnów – Zabawa, ponad 23 km. To był pochmurny dzień, bez upałów. Przydały się także parasole i płaszcze przeciwdeszczowe.

Posłuchaj relacji o pogodzie i zdrowiu pielgrzymów:

Kilka tysięcy osób zgromadziło się rano na Placu Katedralnym w Tarnowie, by uczestniczyć w inauguracji Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Na szlak wybrały się całe rodziny, starsi, dzieci, osoby niepełnosprawne. Jednak najwięcej jest młodych ludzi. Dlaczego idą?

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Wyruszacie, by dać świadectwo swojej miłości wobec Boga i Matki Najświętszej – mówił biskup podczas homilii.

Pielgrzymka jest przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Było to widać na Placu Katedralnym i podczas wymarszu. Pielgrzymi nieśli flagi, banery z hasłami z poprzednich spotkań papieży z młodzieżą. W pielgrzymce idą animatorzy i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Na zakończenie Mszy św. każda grupa otrzymała replikę krzyża Światowych Dni Młodzieży.

XXXIII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej towarzyszy hasło „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Nawiązuje ono do przygotowań do ŚDM 2016. Patronem dnia był św. Andrzej. Pielgrzymi usłyszeli też o Szkołach Nowej Ewangelizacji. Natomiast podczas konferencji była mowa, że szczęście ma imię i oblicze, czyli o portrecie Jezusa. Te słowa papieża Benedykta XVI wygłoszone podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii są prostą, a zarazem głęboką definicją szczęścia.

Pierwsze wrażenia

Nasi reporterzy pytali dziś pielgrzymów o wrażenia z pierwszego dnia drogi. Na początek ci, którzy na szlak wybrali się po raz pierwszy.

A jak się czują pątnicy, którzy mają już większe doświadczenie.

Młodzi i starsi pielgrzymi pozdrawiają swoich najbliższych i znajomych. Pozdrowień w tym roku będzie na antenie Radia RDN bardzo dużo.

Także duchowi pielgrzymi będą mieli okazję przesłać pozdrowienia na trasę. Czynne są już nasze infolinie. Przez całą dobę możecie nagrywać pozdrowienia dla pątników. Od dziś do czwartku do godzin południowych możecie do nas dzwonić. Mamy dwa numery-  dla regionu tarnowskiego i sądeckiego. W sprawie pozdrowień dla grup od 1 – 13 trzeba wykręcić nr 14 692 67 42, a jeśli chcecie zrobić niespodziankę pielgrzymom z grup z cz. B wybierzcie nr 18 521 38 53. Aby nagrać życzenia należy wybrać 2. Pozdrowienia zostaną wyemitowane na trasie pielgrzymki.

Łączność duchowa

Duchowa łączność z pielgrzymami jest od samego początku. Było to widać na ulicach Tarnowa. Pielgrzymów żegnali nie tylko mieszkańcy miasta, ale całej diecezji.

Łączność z pielgrzymami w niektórych miejscowościach zaczęła się o wiele wcześniej. Były spotkania i dyskusje co ugotować dla pątników, by godnie ich przyjąć. Nasi reporterzy też odwiedzili miejsca, gdzie dla pielgrzymów przygotowano pyszne obiady.

Zapytajmy o zdanie samych pielgrzymów. Co smakowało?

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali obiady dla pielgrzymów i goszczą ich w swoich domach.

Pielgrzymom życzymy spokojnej nocy. Wtorek będzie drugim dnem rekolekcji w drodze. Cz. A przejdzie trasę Szczepanów – Grobla – ok. 32 km, a cz. B odcinek Zabawa – Nowe Brzesko – to ponad 35 km. Msze św. będą dla cz. A w Okulicach o godzinie 11.00, a dla cz. B w Zabawie o godzinie 6.30.

Zachęcamy do oglądania zdjęć z pielgrzymki na naszym radiowym FB, a we wtorek do słuchania radia RDN.

Od 13:00 – 14:00 – RDN na pielgrzymim szlaku – Okulice
15:00 – 17:00 – pozdrowienia od pielgrzymów
18:15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego z trasy pielgrzymki – modlitwę prowadzi grupa nr 7 Św. Józefa
19:10 – Pielgrzymowanie duchowe
19:30 – Różaniec z pielgrzymami – modlitwę prowadzi grupa nr 11 Św. Jadwigi
20:00 – Studio Pielgrzymkowe
20:45 – Apel Jasnogórski z kościoła Najświętszej Maryi Panny w Grobli – modlitwę prowadzi grupa nr 6 Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

Krzyż dla RDN

Na zakończenie Mszy św. w Tarnowie, każda grupa otrzymała replikę krzyża Światowych Dni Młodzieży, która była później niesiona przez pielgrzymów. Także nasza radiowa ekipa dostanie wieczorem krzyż od dyrektora PPT ks. Zbigniewa Szostaka.

Uroczystość odbędzie się podczas wieczornego Apelu w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Pielgrzymom towarzyszą nasi specjalni wysłannicy: Lucyna Ruchała, ks. Krzysztof Orzeł, Łukasz Pelc, Grzegorz Golec i kleryk Tomasz Bryndal. Codziennie w programie ich relacje, transmisje i fotogalerie.