Tarnów: Chemiczny gigant inwestuje w Centrum Badawczo-Rozwojowe

 

Szansa dla młodych naukowców. Ruszyła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty. Naukowcy będą pracować w nim nad nowymi technologiami, tworzywami, nowoczesnymi produktami nawozowymi, przeprowadzać doświadczenia oraz testować nowe rozwiązania. Już rusza rekrutacja.

W tej chwili Azoty w Tarnowie zatrudniają już ponad 2100 osób. Ile znajdzie pracę w Centrum? Prezes spółki, Wojciech Wardacki, nie chce na razie mówić o liczbach, bardziej martwi go inny problem. – Liczymy na zainteresowanie środowiska naukowego. Będziemy przesuwali i zwiększali zatrudnienie w obszarach, które będą kreowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej. Bardziej się martwię, czy nie będziemy mieli problemów z pozyskaniem nowych pracowników spełniających nasze oczekiwania i potrzeby. Ten problem zaczyna się pojawiać – powiedział Wardacki.

dsc02093

 

Musimy konkurować ze światem, ale nie z tanią siłą roboczą, mówił wicepremier Jarosław Gowin, który uczestniczył we wbudowaniu kamienia węgielnego pod Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty. – Oby jak najszybciej polski pracownik przestał być tanią siłą roboczą. Musimy konkurować naszymi intelektami, odkryciami. Cieszę się, że Grupa Azoty jest jednym z pierwszych koncernów państwowych – spółek z udziałem Skarbu Państwa – która mocno zaczyna stawiać na współpracę z nauką – dodaje Gowin.

cen

Ministerstwo Rozwoju przekazało 20 milionów na budowę centrum badawczego w Tarnowie i spodziewa się, że stąd będą pochodzić oczekiwane nowe technologie i produkty. Mówi Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie. – Mamy nadzieję, że Azoty będą rozwijać się w sposób skokowy, bo takiego skoku Polska potrzebuje. Chemia jest kołem napędowym. Potrzebujemy nowych materiałów. Mamy nadzieję, że za sprawą tej 90- milionowej inwestycji takie nowe materiały w Tarnowie powstaną – powiedziała Emilewicz.

Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego zakończy się końcem 2018 roku. Grupa Azoty będzie przeznaczać na nie 1 proc. swoich przychodów, prawie 100 mln zł.

Posłuchaj Wojciecha Wardackiego:

Posłuchaj Jarosława Gowina:

Posłuchaj Jadwigi Emilewicz:

 

Jadwiga Kozioł