PPT: Prawie 8 tysięcy osób pielgrzymowało do Częstochowy – powitanie Jasnej Góry [ZDJĘCIA]

 

7861 wiernych z diecezji tarnowskiej pielgrzymowało przez dziewięć dni na Jasną Górę. Jak podaje zarząd tarnowskiej pielgrzymki, w części A szło 3381 pątników, zaś w kolumnie B 4480.

– Wielkość grup była różnorodna – podkreśla ks. Roman Majoch, rzecznik prasowy. – Największa grupa to z części A grupa nr 5 – 368 pielgrzymów, w części B grupa 19 – 428 pielgrzymów. Najmłodszym pielgrzymem w części B jest 4 – miesięczny Wojciech Smajdor, najstarszy pielgrzym w części A to Józef Ryba, ma 83 lata. Po raz 25 pielgrzymowało 22 osoby, 35 raz pielgrzymowało 18 osób – poinformował ks. Majoch.

Z tarnowską pielgrzymką wyruszali także pątnicy z 12 krajów z całego świata.

Wielka radość towarzyszyła pielgrzymom, którzy dotarli do celu wędrówki. –  Szczęśliwie udało się dojść, dzięki pomocy Matki Bożej, Pana Jezusa. – Po pokonaniu wielu trudów doszliśmy, jesteśmy bardzo szczęśliwi. Matka Boża zawsze nas wspierała i mamy nadzieje, że tak będzie dalej – mówili z radością pielgrzymi.

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

– Nie ma innej drogi do rozpoznania obecności Chrystusa w naszym życiu, jak tylko dzięki Jego słowu i Eucharystii– mówił w homilii bp Jeż.

Ordynariusz diecezji podziękował pielgrzymom za świadectwo wiary głoszone światu podczas dziewięciu dni pielgrzymowania.

– Uczyniliście naszą wiarę widzialną i słyszalną. Trwajcie na drodze pielgrzymowania za Chrystusem i Jego Matką. Pielęgnujcie na co dzień osobisty kontakt z Bogiem przez modlitwę, lekturę Pisma świętego i życie sakramentalne – podkreślił biskup.

Na Jasnej Górze było bardzo dużo kapłanów, świeckich i sióstr zakonnych z diecezji tarnowskiej, którzy pojechali, by powitać pielgrzymów. W tym gronie znaleźli się członkowie Klubu Dobrze Nastawionych radia RDN na czele z prezes Magdaleną Iwaniec.

Posłuchaj ks. Romana Majocha:

Posłuchaj pielgrzymów:

Posłuchaj biskupa Andrzeja Jeża:

Grzegorz Golec