Podkarpacie: badania profilaktyczne są, a pacjentów brakuje

W Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie rozmawiano na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Do Rzeszowa zjechali się czołowi polscy specjaliści z zakresu onkologii.

Obecny na konferencji prof. Andrzej Kawecki Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Radioterapii Onkologicznej dla woj. podkarpackiego – podkreślił, że w społeczeństwie ciągle brakuje przekonania, że badania profilaktyczne mogą ratować życie: W Polsce jest jeszcze wysoki odsetek przepadków rozpoznawanych w stadium znacznego zaawansowania, gdzie leczenie jest trudniejsze, a wyniki dużo gorsze. Podkreślam, że profilaktyka jest bardzo ważna i stanowi integralną część postępowania w onkologii. W ostatnich latach prowadzone są duże badania przesiewowe. Niestety zgłaszalność na te badania jest w Polsce niedostateczna. – powiedział RDN prof. A. Kawecki

W Mielcu profilaktyką nowotworową zajmuje się m. in. Fundacja „SOS Życie”. Organizacja prowadzi nowatorski ośrodek profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. W ciągu ostatnich 25 lat działalności udało się przebadać ponad 200 tys. kobiet.

Posłuchaj prof. Andrzeja Kaweckiego: