Tarnów: Coraz mniej uczniów

 

Blisko ośmiuset uczniów rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej w Tarnowie. Trwają intensywne przygotowania do pierwszego dzwonka w mieście i w regionie.

W szeregach sześciolatków będą od września 22 osoby. Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne, to najwięcej uczniów, bo aż blisko 1500 wybrało liceum, blisko 1000 technika, zaś niespełna 300 szkoły branżowe.

Urzędnicy są zaskoczeni zwłaszcza tym ostatnim, bo jak twierdzi dyrektor Wydziału Edukacji Bogumiła Porębska, oferty zawodów są bardzo interesujące i gwarantują liczne i różnorodne praktyki. – Generalnie uczniów jest mniej – wylicza. – We wszystkich typach, oprócz szkoły podstawowej, jest spadek. Szkoła podstawowa dlatego pokazuje wzrost, ponieważ w tamtym roku odroczono siedmiolatków. Jeszcze w Tarnowie więcej uczniów wybiera szkoły ogólnokształcące. W tym roku jest zdecydowany spadek ilości uczniów w szkoła technicznych i zawodowych – dodaje dyrektor Porębska.

O to dlaczego młodzież wybiera głównie licea, zapytaliśmy mieszkańców. – To ogólne wykształcenie daje im dalszą drogę rozwoju. – Większość ludzi idzie na łatwiznę, bo w liceum nie musisz się uczyć danego zawodu. – Dziwię się temu, ponieważ uważam, że lepsza perspektywa pracy czeka po szkołach zawodowych. – Chyba za łatwo przychodzi ludziom ukończenie studiów – dodają mieszkańcy.

Sprawdziliśmy również, jak sytuacja wygląda w nowo otwartych szkołach. W szkole podstawowej nr 25 powstała klasa pierwsza, która liczy 12 dzieci, to placówka integracyjna. W szkole nr 24 udało się otworzyć nie tylko klasę pierwszą, która składa się z 11-ściorga dzieci, ale również klasę 4,6 i aż cztery klasy 7. To sukces, bo placówka walczyła o to, by szkoła przy Kopernika nie została zamknięta. W liceum nr XXI, które zostało utworzone w miejsce gimnazjum nr 11, powstały dwie klasy pierwsze. Trzydziestu siedmiu uczniów zgłosiło się do nowo powstałych klas sportowych.

Posłuchaj Bogumiły Porębskiej:

Posłuchaj mieszkańców:

 

Anna Czech