Nowy Sącz: Awanse nauczycielskie i podwyżki w oświacie

 

Trzydziestu nauczycieli z Nowego Sącza będzie w tym roku zarabiać więcej. Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent miasta wręczył im dziś mianowania. Dzięki tym nominacjom będą mieć też pewniejsze zatrudnienie – tłumaczy Wioletta Brdej, nauczycielka wspomagający ze szkoły podstawowej nr 20

– Przez uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego zmienia się nam na lepsze status zatrudnienia. Żeby to osiągnąć, musiałam przepracować ciągiem dwa lat,a a potem odbyć prawie trzyletni staż i zdać egzamin – wyjaśnia Brdej.

W tym temacie wypowiedział się też Marcin Maziarski, nauczyciel biologii i chemii w Gimnazjum nr 10.

– Mianowanie daje mi bardzo dużo, na przykład większą pewność zatrudniania. Daje też to, że ma się wyższy stopień awansu zawodowego. My nauczyciele musimy się rozwijać, bo to jest konieczne w naszej karierze dydaktycznej – zaznacza.

Nauczyciel kontraktowy zarabia w Nowym Sączu około 1700 złotych na rękę nie licząc dodatkowych godzin i innych świadczeń. Po osiągnięciu stopnia nauczyciela dyplomowanego ta podstawa zwiększa się do około 1900 złotych na rękę. Wczoraj (29 sierpnia), odbyły się też mianowania w szkołach powiatowych. Starosta Marek Pławiak wręczył 6 takich nominacji.

Posłuchaj Wioletty Brdej:

 

Jakub Węgrzyn