Nowy Sącz: W MOPS-e ustawiła się kolejka po 500 plus

 

W ośrodkach pomocy społecznej tworzą się gigantyczne kolejki po pieniądze dla dzieci z programu 500 plus. Jeśli rodzice nie złożą odpowiednich dokumentów do jutra włącznie, to będą musieli dłużej czekać na pieniądze. W ośrodkach pomocy społecznej można najczęściej spotkać matki, które chwalą sobie rządowy program.

– Mam pieniądze na zapłacenie przedszkola, mogłam odłożyć na wakacje, dodatkowe lekcje dla naszego dziecka. Teraz jest znacznie lepiej. Gdyby nie te pieniądze to na wiele rzeczy nie byłoby nas stać – mówiły matki.

Jeśli rodzice spóźnią się z wnioskiem, to pieniądze będą wypłacane z opóźnieniem. Dopiero od lutego trafią na ich konta na bieżąco.

– Jeśli wniosek zostanie wypłacony w sierpniu to rodzice otrzymają normalnie świadczenie w październiku. Jeśli spóźnią się i wypełnią dokumenty we wrześniu to będą musieli poczekać miesiąc, ale w listopadzie dostaną też wyrównanie za poprzedni miesiąc – tłumaczy Józef Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu.

Zwolennicy reformy podkreślają jej znaczenie dla zahamowania niżu demograficznego, poprawy warunków ekonomicznych rodzin i większego wpływu do kasy państwa z tytułu podatku VAT. Przeciwnicy uważają, że polityka socjalna zadłuży Polskę i może w późniejszych latach doprowadzić do recesji gospodarczej.

Posłuchaj Józefa Markiewicza:

 

Jakub Węgrzyn