Region sądecki: Weekend w górach? – weekendowy poradnik RDN

 

Tradycyjnie u progu weekendu sprawdzamy, co dzieje się na szlakach górskich i w schroniskach. Podstawową kwestią jest zawsze pogoda. Niestety prognozy nie są zbyt optymistyczne.

Piątek ma być jeszcze słoneczny i ciepły. Niestety na sobotę (2 września) przewiduje się załamanie pogody. Ma być chłodniej, spodziewane są też opady deszczu. Mimo to obłożenie w schroniskach jest duże. Wiemy to na przykładzie Turbacza, gdzie na noc z soboty na niedzielę raczej nie znajdziecie miejsca w łóżkach. Jeśli pogoda dopisze i jednak wyjdziecie na szlak, w Gorcach czekają na was miłe niespodzianki.

Pokazały się grzyby. Są prawdziwki, których dawno już nie było. Pojawiły się też rydze. Można się nimi delektować u nas w kuchni, gdzie smażymy je na maśle – powiedział nam Aleksander Długopolski, gospodarz schroniska na Turbaczu.

Ciekawym miejscem jest Bacówka pod Bereśnikiem. To jeszcze Beskid Sądecki, ale jest już bardzo blisko do pasma Pienin i Szczawnicy. Przy odpowiedniej pogodzie, widoki są wspaniałe. Nawet gorsze warunki atmosferyczne nie przeszkodzą w miłym spędzaniu czasu. – Mamy imprezę Słoniowe Granie na zakończenie lata. Główny organizator ma pseudonim Słoń. Będzie muzyka gitarowa i ognisko pod dachem – mówi Anna Świsterska, szefowa Bacówki pod Bereśnikiem.

Przed wyjściem w góry koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody i jeśli nie jest korzystna, a jednak chcemy iść na szlak, musimy dobrze się przygotować. – Zawsze trzeba mieć odpowiednie ubranie, zgłosić komuś kierunek naszej podróży i najlepiej zainstalować w smartfonie aplikację Ratunek – mówi Tadeusz Merkut z krynickiej grupy GOPR.

Warto zapamiętać lub zapisać w telefonie numery ratunkowe w górach – 601 100 300 lub 985. Przed wycieczką warto zrobić choć kilka przysiadów, zjeść solidne śniadanie i wziąć prowiant na drogę. W plecaku musi znaleźć się też zapasowa odzież chroniąca nas przed deszczem i zimnem.

To jeszcze Tatry. Na ten moment warunki do uprawiania turystyki górskiej są dość dobre. Jedynie miejscami pojawia się błoto. Jest tak np. między Doliną Lejową i Doliną Chochłowską na Ścieżce nad Reglami. Natomiast w Dolinie Białego trwa remont szlaku i miejscami są drobne utrudnienia. Niestety w sobotę i w niedzielę w rejonie Tatr ma być deszczowo i chłodno – w granicach 10-13 stopni celsjusza. Trzeba dobrze zastanowić się przed wyjściem na szlak.

Posłuchaj relacji:

 

Krzysztof Niedzielan