Tarnów: Miasto nie złożyło wniosku na ogrody terapeutyczne dla niepełnosprawnych

 

Tarnów jest jednym z trzech miejsc w Małopolsce, które nie były zainteresowane tematem. Chodziło o powstanie specjalnych ogrodów i przystosowanie zieleńców miejskich dla osób niepełnosprawnych.

Rzeczniczka magistratu, Daniela Motak, twierdzi, że te działania i tak są podejmowane. – Ponieważ robimy to teraz własnymi silami. M.in. w DPS-ie przy Szpitalnej, gdzie seniorzy już własnymi silami dbają o ogród. Taki ogród terapeutyczny jest też przy Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Klikowskiej. Więc to w Tarnowie już się dzieje i wiemy, że ma pozytywny wpływ na te osoby – mówi rzeczniczka.

Daniela Motak dodaje, że nieprzystąpienie do programu nie oznacza, że Tarnów w ogóle zrezygnował z tego zadania. – Prawdopodobnie, kiedy zakończy się już rozbudowa Słonecznego Wzgórza w Parku Sanguszków, gdzie powstaje pensjonat i gdy rozpocznie działalność w tej poszerzonej formie, niewykluczone, że wtedy przystąpimy do tego porozumienia i doświadczenie studentów oraz wsparcie z PFRON-u wykorzystamy w tym celu – mówi rzeczniczka.

Ogrody i zieleńce terapeutyczne w ramach porozumienia z RFRON-em i Uniwersytetem Rolniczym powstaną w 19 z 22 powiatów Małopolski. Porozumienia nie podpisały powiat myślenicki, Tarnów i Nowy Sącz. Terapia roślinami jest wykorzystywana od wielu lat w USA i w Europie jako antidotum na stres czy w problemach z autyzmem, demencją oraz w różnych problemach psychicznych.

Posłuchaj Danieli Motak:

 

Jadwiga Kozioł