Powiat bocheński: 43 obiekty do zwiedzania w ramach weekendu z zabytkami

 

W powiecie bocheńskim rozpoczyna się 10. edycja Weekendu z zabytkami. W sobotę i niedzielę można za darmo zwiedzić 43 obiekty, a do Kopalni Soli w Bochni można zjechać za pół ceny.

Jak co roku, w ramach wydarzenia będzie można odkryć tajemnice Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, zobaczyć wpisany na listę UNESCO kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, przenieść się w odległe stulecia za sprawą Trasy Multimedialnej bocheńskiej Kopalni Soli czy podziwiać ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego. Zwłaszcza ta ostatnia atrakcja nie jest dostępna dla turystów na co dzień. – Weekendu z zabytkami ma popularyzować bogactwo ziemi bocheńskiej – mówi starosta Ludwik Węgrzyn.

W ramach Weekendu z zabytkami, bocheńskie Muzeum przygotowało wystawę i dwie prelekcje. Można również zwiedzić z przewodnikiem centrum Bochni oraz cmentarz żydowski w tym mieście. Dla turystów będą również otwarte winnice w Chronowie i Łazach.

Na zakończenie imprezy odbędzie się Muzyczne Zakończenie Weekendu z Zabytkami na bocheńskim Rynku. W niedzielne popołudnie przygotowano multimedialne widowisko muzyczne SYMPHONICA OF POLAND w wykonaniu wyśmienitych muzyków Filharmonii Futura w towarzystwie gwiazd polskiej sceny rockowej: Małgorzaty Ostrowskiej, Damiana Ukeje, Jarka Wista, Sylwi Lorens w reżyserii Mikołaja Blajdy. Koncert rozpocznie się o 20.30. Z kolei w sobotę w Rzezawie odbędzie się Pożegnanie Lata, w ramach którego wystąpi grupa VIDEO. Początek koncertu o 20.00.

W ubiegłorocznej edycji weekendu z zabytkami wzięło udział 6,5 tys. turystów.

Posłuchaj Ludwika Węgrzyna:

 

Paweł Michalczyk