Zakliczyn: Piękny Jaś nie ma sobie równych. Tłumy na Święcie Fasoli [ZDJĘCIA]

 

Pomimo nie najlepszej pogody przyszły tłumy. Mowa o Święcie Fasoli w Zakliczynie, które w tym roku zgromadziło setki mieszkańców z całego regionu. To, co przyciąga do tego zagłębia fasolowego, jak nazywana jest ziemia zakliczyńska to smaczna fasolka Piękny Jaś.

Tradycyjne danie serwował sam burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak. – Chcemy podtrzymywać tutaj pewną tradycję, którą rozpoczęliśmy, aby poczęstować, podzielić się tym, co mamy najpiękniejsze, najlepsze na terenie ziemi zakliczyńskiej. Wyśmienita grochówka, którą mieszkańcy tutaj chwalą. Bardzo się cieszę, że jest ich aż tylu, pomimo nie najlepszej pogody. To pokazuje, że takie imprezy, takie wydarzenia są potrzebne i  możemy świętować już okres zbiorów i tego, że mamy czym się podzielić z mieszkańcami – powiedział burmistrz Zakliczyna.

Oprócz tradycyjnej zakliczyńskiej grochówki można było degustować także inne dania z fasoli, m.in. pierogi z nadzieniem fasolowym. Mieszkańcy i turyści smakowali Pięknego Jasia. – Poczęstowaliśmy się fasolką. – Czekam jeszcze w kolejce, trzeba postać ok. 15 minut. – Bardzo smaczna. Począwszy tu już od Czchowa po Roztokę, to już same grochy. – Tutaj jest bardzo dużo smakołyków z różnych miejsc. Bardzo nam się tutaj podoba – mówili mieszkańcy i przyjezdni.

W tym roku na Święcie Fasoli prezentowała się największa ilość wystawców w historii 18-ej już edycji wydarzenia. Mieszkańcy i turyści mogli poznać ofertę prawie 60 stoisk. Imprezie ponadto towarzyszyły koncerty zespołów muzycznych, występy dzieci i młodzieży i inne atrakcje dla całych rodzin.

Gwiazdą Święta Fasoli, któremu patronowało radio RDN Małopolska był Mateusz Mijal i Liber.

Posłuchaj Dawida Chrobaka:

Posłuchaj uczestników:

Małgorzata Miczek – Zabawa