Wojnicz: OSP z ministrem w szeregach

Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz został honorowym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojniczu. Podczas spotkania w Domu Grodzkim podkreślano ogromną potrzebę istnienia tego typu organizacji.

Nowy członek honorowy może być przyjęty podczas Walnego Zgromadzenia. Tak też było i w tym wypadku. Zgromadzeni wyrazili aprobatę jednogłośnie. Nie codziennie członkiem OSP zostaje minister. Wierzymy, że przez swoje członkostwo będzie nas wspierał i przyczyni się do rozwoju jednostki – mówi Stanisław Karpiel, zastępca komendanta, który w wojnickiej OSP działa od ponad dwudziestu lat. OSP jest największą organizacją pozarządową w Polsce. To największy ruch społeczny w kraju, który zrzesza 700 tysięcy osób. Otrzymanie tytułu honorowego członka jest dla mnie wyróżnieniem i zobowiązaniem – podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wielką rolę OSP udowadnia chociażby ostatni wypadek w gminie, kiedy to 77-latka wpadła do studni. Na miejscu jako pierwsi pojawili się właśnie strażacy z OSP, ale z Wielkiej Wsi, którzy zabezpieczyli teren. Z kolei członkowie OSP Wojnicz wydobyli kobietę z głębokości ośmiu metrów. Była to akcja dość skomplikowana pod względem organizacyjnym. Na tę chwilę, na terenie powiatu tarnowskiego, jesteśmy jedyną jednostką, która jest tak dobrze wyposażona w sprzęt ratownictwa wysokościowego – mówi Jakub Banaś, który uczestniczył w akcji. Jesteśmy dobrze zorganizowaną grupą, która może na siebie liczyć. Właśnie dlatego możemy szybko pomóc mieszkańcom gminy w razie wypadku – dodaje Mateusz Cieśla z OSP Wojnicz.

Minister Pracy i Polityki Społecznej zachęcał również wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne do skorzystania z dwóch programów – Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Aktywność Społeczna Osób Starszych. To granty dotyczące udziału w życiu społecznym, aktywizacji osób starszych, edukacji, także tej medycznej czy rozwoju kultury. Takie akcje mogą przeprowadzać i przeprowadzają właśnie strażacy ochotnicy – tłumaczy Władysław Kosiniak-Kamysz. Dzięki tym programom można uzyskać od 20 do 200 tysięcy złotych wsparcia.

Posłuchaj Władysława Kosiniaka-Kamysza:

Posłuchaj Stanisława Karpiela:

Posłuchaj uczestników akcji: