Tarnów: Ośrodek Zdrowia Psychicznego ukończony

Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie gotowy, ale jeszcze zamknięty dla pacjentów. Uroczyście zakończono budowę inwestycji, która ma wypełnić białą plamę w leczeniu psychiatrycznym we wschodniej Małopolsce. Przez kilka najbliższych miesięcy ośrodek będzie jednak pusty, bo nie ma jeszcze kontraktu z NFZ.

Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie powstawał przez dwa lata. W tym czasie obok Szpitala św. Łukasza powstał kilkupiętrowy, przestronny i nowoczesny budynek z podziemnym korytarzem łączącym go z głównym budynkiem szpitala. Koszt budowy obiektu opiewa na ponad 22 miliony złotych. W środku znajdziemy oddział dzienny psychiatrii, poradnie specjalistów i dużą recepcję. Na piętrze znajdują się dwuosobowe sale oddziału stacjonarnego z miejscem dla 70 chorych i pokoje terapeutyczne. Jako pierwsi zobaczyli je goście, którzy wzięli udział w uroczystości zakończenia budowy. Byli wśród nich pracownicy szpitala, władze województwa, miasta i powiatu oraz szefowie okolicznych placówek medycznych. Pomieszczenia ośrodka zwiedzała też aktorka Anna Dymna.

Szpital ma już część personelu, który będzie pracDSC08466ował w ośrodku, ale jak zapowiada Anna Czech, dyrektor szpitala św. Łukasza – potrzeby kadrowe będą rosły. Najważniejsi są ludzie, którzy tworzą zespół. To oni będą pracować z pacjentami. Te mury na nic się zdadzą bez oddanego i profesjonalnego personelu. Zapraszamy do współpracy lekarzy i pielęgniarki, którzy chcą pracować w dobrych warunkach i nowoczesnej psychiatrii. Bo tak staraliśmy się stworzyć ten ośrodek. Choć nie było łatwo, bo nie było się na kim wzorować. Takich nowych miejsc dla chorych psychicznie po prostu nie ma – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie.

Szpital chce otworzyć ośrodek dla pacjentów w styczniu, ale może być z tym problem, bo ważą się losy kontraktu z NFZ. Problem polega na tym, że w psychiatrii trwa teraz aneksowanie umów dla już istniejących ośrodków. W Tarnowie powstało coś zupełnie nowego i nie ma co aneksować. Dlatego pojawia się pytanie, czy tarnowski ośrodek w ogóle dostanie nowy kontrakt – mówi Łukasz Cichocki wojewódzki konsultant ds. psychiatrii – Trwa też wycenianie świadczeń psychiatrycznych według nowych zasad, a to również może potrwać. Wpadamy w pewnego rodzaju dziurę prawną. Pytanie jak się to uda zorganizować, by ośrodek mógł ruszyć w styczniu przyszłego roku a nie, jak mówi czarny scenariusz, dopiero w 2017 – dodaje.

DSC08373Dlatego może się okazać, że ośrodek pozostanie pusty jeszcze przez kilka dobrych miesięcy. Ale niezależnie od tego, kiedy zacznie działać, lekarze są zgodni, że będzie nieść dużą pomoc dla osób chorych psychicznie. Chorzy nie będą już musieli jeździć kilkadziesiąt kilometrów do Krakowa czy do innego województwa – do Straszęcina, bo pomoc znajdą na miejscu. Co więcej w tarnowskim ośrodku ma działać opieka środowiskowa, to znaczy że pacjenci będą pod kontrolą lekarzy również we własnych domach – dodaje Łukasz Cichocki.

Posłuchaj dr. n. med. Łukasza Cichockiego, konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii:

Posłuchaj Anny Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie: