Diecezja: Relikwie św. Wojciecha od prymasa Polski

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, przekazał podczas VIII Diecezjalnego Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Tarnowie relikwie św. Wojciecha. W Forum uczestniczyło około 600 członków stowarzyszeń i grup oraz goście z całego kraju.

Jak mówił podczas spotkania prymas Polski, moc nie jest z nas. Moc jest z Chrystusa, dlatego każdy z nas, także biskup, nie głosi siebie, tylko głosi Chrystusa i mocne świadectwo, to znaczy mocne najpierw wobec siebie samego – powiedział. Jak dodaje, członków stowarzyszeń katolickich ma wyróżniać większa świadomość, bo różnią się sposobem dokonywania wyborów.

Tematem tego Forum była również rodzina, miejsce, gdzie wszystko się zaczyna. Jak mówili fizycy: Małgorzata i prof. Zbigniew Trybułowie, rodzice sześciorga dzieci, największym osiągnięciem jest człowiek, a wszystkiego uczymy się nie w szkole, ale w rodzinie. Ludzie dziś czują się bardzo samotni, musimy do nich wyjść i zapukać – przekonywali. 

Podczas spotkania rozmawiano też o największych problemach współczesnych małżeństw. Największym problemem jest obecnie dialog, a raczej chory dialog, od którego zaczyna się kryzys w każdym małżeństwie. Jak problem rozwiązać? Zacząć od siebie, nie zmieniać na siłę swojego partnera, tylko siebie. W ten sposób można się dowiedzieć dużo o samym sobie – mówiła Maria Wołosowska, liderka Wspólnoty Trudnych Małżeństw w Tarnowie, która wraz z mężem kilka lat ratowała swoje małżeństwo przed rozpadem.

Podczas Forum obchodzono również 20-lecie reaktywowania Akcji Katolickiej w diecezji tarnowskiej. Jak mówią jej członkowie, wiara nie jest po to, żeby ją gdzieś w kruchcie chować, ale by wyjść z nią do ludzi. Członkowie Akcji Katolickiej na co dzień pomagają ludziom w codziennych problemach – od wypełniania PIT-ów do wypełniania czasu starszym, bo to oni zwykle już nikogo nie mają – powiedziała Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

W diecezji tarnowskiej jest ok. 4000 członków Akcji Katolickiej i należy ona do wiodących w kraju, jeśli chodzi o działalność i liczebność. W diecezji ok. 200 tys. osób jest zaangażowanych w różne ruchy i stowarzyszenia modlitewne.

Jak mówi biskup tarnowski, Andrzej Jeż, św. Wojciech, patron Akcji Katolickiej, którego relikwie ma już diecezja tarnowska, powinien uczyć nas otwartości na drugiego człowieka.

Czytaj też:

Abp Polak do ruchów katolickich: Jesteście bogactwem Kościoła

Prof. Chazan w Tarnowie: „To nie było tak, jak z Szawłem”

Posłuchaj prymasa Polski, abpa Wojciecha Polaka:

Posłuchaj Małgorzaty i prof. Zbigniew Trybułów:

Posłuchaj Marii Wołosowskiej, liderki Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar w Tarnowie:

Posłuchaj Haliny Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce:

Posłuchaj biskupa tarnowskiego, Andrzeja Jeża: