Tarnów: Rozmawiano o bezpieczeństwie uczniów na drogach

„Dziecko znające przepisy to większa szansa na odpowiedzialnego kierowcę w przyszłości’ – to wniosek z dzisiejszej konferencji Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, która odbyła się pod hasłem „Bezpieczeństwo ucznia naszym wspólnym celem”.

W tarnowskiej delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się policjanci, wykładowcy akademiccy oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół z regionu, którzy zastanawiali się w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a także jak wykorzenić złe zachowania u świeżo upieczonych kierowców. Co czwarty wypadek w powiecie tarnowskim powoduje osoba pomiędzy 18-tym a 24-tym rokiem rokiem życia. Młodzi kierowcy są sprawcami co trzeciego wypadku wynikającego z niedostosowania prędkości i co drugiego, gdy przyczyną jest niewłaściwe wyprzedzanie – mówi podinspektor Władysław Szydłowski, naczelnik wydziału ruchu drogowego tarnowskiej policji.

Zdaniem socjologa i psychologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, młodzi kierowcy często mają o sobie zbyt wysokie mniemanie, a błędy za kierownicą dostrzegają tylko u innych. Aby zmienić to myślenie, naukę odpowiedzialnych zachowań na drodze, należy prowadzić już u najmłodszych uczestników ruchu. Myślę, że jest z tym jak z każdą inną sferą życia. Jeśli nauczymy kogoś podstaw jakiegoś zachowania, to w życiu dorosłym też postępuje w ten sposób. W przeciwnym wypadku traktuje to jako rzecz nieznaczącą i mało istotną – uważa doktor habilitowany Antoni Wontorczyk z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ.

Olbrzymią rolę edukowania dzieci w zakresie odpowiedzialnych zachowań na drodze podkreśla także dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. To właśnie dziecko najszybciej uczy się zasad ruchu drogowego. Gdy już je zapamięta, potrafi przypominać starszym o zapinaniu pasów bezpieczeństwa czy zachowania odpowiedniej prędkości. Dotarcie do najmłodszych i wypracowanie u nich poczucia, że też odpowiadają za bezpieczeństwo drogowe, przekłada się później na ich dorosłe życie  – dodaje Jarosław Sady, dyrektor tarnowskiego MORD-u.

Była to już siedemnasta konferencja o bezpieczeństwie organizowana przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Posłuchaj Władysława Szydłowskiego:

Posłuchaj Antoniego Wontorczyka:

Posłuchaj Jarosława Sadego: