33. PPT: Studio pielgrzymkowe – dzień drugi

Pielgrzymkowy ślub, duża gościnność, a także dwa sanktuaria na szlaku i odwiedziny biskupa – tak upłynął drugi dzień podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Cz. A przeszła trasę Szczepanów – Grobla to prawie 32 km, a cz. B odcinek Zabawa – Nowe Brzesko – ponad 35 km. Niektóre grupy szły jeszcze dalej. Pogoda sprzyjała, nie padało i nie było także upałów.

Ślub na pielgrzymce

Karolina i Karol z grupy 21 wypowiedzieli sakramentalne „tak” w Zabawie. W wyjątkowym miejscu, bo bł. Karolina – dziewica i męczennica jest dla nich kimś wyjątkowym. Z nowożeńcami rozmawiają Lucyna Ruchała i Łukasz Pelc.

Razem z duchowymi pielgrzymami dołączamy się do tych życzeń. Świadkowie tej wyjątkowej uroczystości, czyli pielgrzymi także życzą nowożeńcom wszystkiego najlepszego.

Rekolekcje w drodze

Pielgrzymów odwiedził dziś bp Stanisław Salaterski, który pobłogosławił nowożeńców w Zabawie. Natomiast Msza św. dla cz. A została odprawiona w sanktuarium Matki Bożej w Okulicach. Biskup błogosławił także wszystkich małżonków i zakochanych, bowiem w drugim dniu pielgrzymi modlili się za rodziny, by były znakiem Bożej obecności w świecie.

Patronem dnia był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, a wspólnotą, którą poznawali pielgrzymi – Domowy Kościół, będący gałęzią rodzinną Ruchu Światło – Życie. Natomiast konferencja została poświęcona tematowi „Jezus Chrystus – Bóg z przodu, czyli o zwierciadle Boga Ojca”.

Homilie wygłosił ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej kurii, autor rozważań na każdy dzień pielgrzymki. Był on naszym gościem w plenerowym studiu w Okulicach.

Gościnne Mikluszowice

Po modlitwie i odpoczynku pielgrzymi ruszyli w dalszą drogę. Mikluszowice jak zwykle okazały się gościnne dla pątników. Byli tam z mikrofonami oczywiście nasi reporterzy.

 Prezentacje grup

Pielgrzymka łączy ludzi, słychać to także w prezentacjach grup. Odwiedzimy dziś grupy nr 4, 5 i 22.

Kolejne prezentacje będą jutro.  Środa będzie już trzecim dniem rekolekcji w drodze. Cz. A przejdzie trasę Grobla – Radziemice, ok. 30 km, a cz. B odciek Nowe Brzesko – Zielenice, ok. 28 km. Msze św. będą dla cz. A w Nowym Brzesku o 7.30, a dla cz. B w nowym miejscu, czyli w Parku Miejskim w Proszowicach o godzinie 10.30. O tym wszystkim co będzie działo się na trasie opowiedzą nasi reporterzy.

Plan 19 sierpnia (środa)

12:00 – 13:00 – RDN na pielgrzymim szlaku – Proszowice
15:00 – 17:00 – pozdrowienia od pielgrzymów
18:15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego z trasy pielgrzymki – modlitwę prowadzi grupa nr 12 Św. Michała
19:10 – Pielgrzymowanie duchowe
19:30 – Różaniec z pielgrzymami – modlitwę prowadzi grupa nr 18 Św. Wojciecha
20:00 – Studio Pielgrzymkowe
20:45 – Apel Jasnogórski z Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Zielenicach – modlitwę prowadzi grupa nr 23 Św. Jana Kantego

Pozdrów pielgrzymów

Przypominamy, że także duchowi pielgrzymi mają okazję przesłać pozdrowienia na trasę. Czynne są nasze infolinie. Do czwartku do godzin południowych możecie dzwonić pod dwa numery- dla regionu tarnowskiego i sądeckiego. W sprawie pozdrowień dla grup od 1 – 13 trzeba wykręcić nr 14 692 67 42, a jeśli chcecie zrobić niespodziankę pielgrzymom z grup z cz. B, nr 18 521 38 53. Aby nagrać życzenia należy wybrać 2. Pozdrowienia zostaną wyemitowane na trasie pielgrzymki.

Duchowa łączność

A teraz przykład na to jak duchowo można łączyć się z pielgrzymką.

Są ludzie, którzy nie mogli iść do Częstochowy, ale wspierają pielgrzymów myślą i modlitwą. Prawie 50 osób uczestniczyło w wyjeździe, który zorganizował radiowy Klub Dobrze Nastawionych. Wierni odwiedzili sanktuarium Karoliny Kózkówny w Zabawie, a także wzięli udział w drodze krzyżowej przez lasy Wał-Rudy – rodzinnej miejscowości błogosławionej.

Dla wielu uczestników, wyjazd był okazją do łączności duchowej z pielgrzymami.

Chciałam, żebyśmy poczuli się jak idący na Jasną Górę – mówi Magdalena Iwaniec, prezes Klubu Dobrze Nastawionych.

Dzisiejszy wyjazd na szlak pielgrzymkowy zakończył się Eucharystią w Wał-Rudzie.