Tarnów: Ośrodek Zdrowia Psychicznego z kampanią w tle

Tak zakładał harmonogram prac, a nie kalendarz wyborczy – tak Anna Czech odpiera zarzuty ws. Ośrodka Zdrowia Psychicznego. Dyrektor „nowego szpitala” w Tarnowie na antenie RDN wyjaśnia, dlaczego uroczyste zakończenie prac w Ośrodku Zdrowia Psychicznego zbiegło się z terminem wyborów parlamentarnych.

Zdaniem krytyków uroczystość zakończenia budowy Ośrodka Zdrowia Psychicznego miała przynieść kandydatce Prawa i Sprawiedliwości więcej głosów. Anna Czech, dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie kandyduje w wyborach do Sejmu, dlatego szybko pojawiły się opinie, że zakończenie budowy ośrodka to tzw. „przedwyborcza kiełbasa”. Bo mimo, że budynek jest skończony, to pacjenci będą mogli z niego korzystać najwcześniej w styczniu.

Dyrektor szpitala św. Łukasza, która była gościem programu Puls Regionu na antenie RDN, tłumaczy jednak, że zakończenie budowy musiało nastąpić wcześniej, bo tego wymagał harmonogram prac i umowy z urzędem marszałkowskim. Początkowo budowa miała trwać 3 lata. Później okazało się, że są jeszcze pieniądze do wykorzystania ze środków unijnych. Dlatego musiałam podpisać aneks do umowy z wykonawcą, skracający prace o rok. To był warunek otrzymania tych pieniędzy. Musieliśmy do końca września skończyć budowę i nie wiem, dlaczego mieliśmy o tym nie mówić. Zwłaszcza, że zdaję sobie sprawę jak trudno pozyskać fundusze na psychiatrię – mówi Anna Czech.

Anna Czech: „Kontrakt dla ośrodka jest już pewny”

Dyrektor nowego szpitala dodała też, że rozgłos był potrzebny sprawie, bo ważyły się losy kontraktu dla Ośrodka Zdrowia Psychicznego.  Jak zapewniła na naszej antenie, jest już zapewnienie z Narodowego Funduszu Zdrowia, że te pieniądze się znajdą. Nie wiadomo jednak ile. Przecież nie po to budowaliśmy ośrodek, żeby budynek nie był użytkowany i świecił pustkami. Walczyliśmy długo i udało się. Pani dyrektor NFZ w Krakowie występowała w tej sprawie do centrali w Warszawie. I pomimo, że nie ma pieniędzy, jest bardzo trudny budżet na kolejny rok, mamy zapewnienie, że będą te świadczenia sfinansowane. Byłam pewna, że to się uda wywalczyć – dodaje Anna Czech.

Walka o pieniądze dla Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie dotyczy głównie oddziału dziennego i stacjonarnego psychiatrii, bo poradnia tego typu już działa przy Szpitalu św. Łukasza. Dlatego jej finansowanie będzie tylko aneksowane. Wysokość kontraktu poznamy prawdopodobnie w styczniu.

Posłuchaj rozmowy Łukasza Pelca z Anną Czech: