Tarnów: Warsztaty kultury żydowskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Żydowska przeszłość Tarnowa, ale też zapomniane gry i warsztaty plastyczne – tak będą wyglądać specjalne zajęcia dla tarnowskiej młodzieży. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pałac” zaprasza na warsztaty „Aj waj! Rodzynki i migdały”.

To kolejna część cyklu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży z tarnowskich szkół. Tym razem przez zabawę i spotkania ze specjalistami młodzi będą poznawać kulturę żydowską. Edukacyjny cykl składa się z trzech jednodniowych spotkań będących połączeniem wykładów i warsztatów twórczych, prowadzonych przez specjalistów z danych dziedzin. Działania mają na celu pokazanie wielokulturowej historii Tarnowa, a także propagowanie zdrowego stylu życia i postaw ekologicznych. Kolejne zajęcia będą zatytułowane „W szkocką kratę” i odbędą się w listopadzie. Pierwsze – wrześniowe, dotyczyły kultury romskiej.

Warsztaty rozpoczną się w środę – 28 października o godzinie 9.00 i potrwają do 14.00. Zapisy w Pałacu Młodzieży przy ulicy Piłsudskiego 24 w Tarnowie, lub pod numerem telefonu 14 622 03 85 i 14 621 15 41. Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty „Aj waj! Rodzynki i migdały” – program:
1. Zapoznanie uczestników z żydowską przeszłością Tarnowa oraz wpływem Żydów na oblicze ekonomiczne, religijne i kulturowe  miasta w formule spaceru szlakiem miejsc kultu i zabytków kultury żydowskiej. W razie niepogody – prezentacja multimedialna. Temat przedstawi Janusz Kozioł, historyk i judaista
2. Zapomniane gry i zabawy dzieci żydowskich: rymowanki, wyliczanki, gry i zabawy uliczne i podwórkowe, łamigłówki i szyfry z użyciem alfabetu hebrajskiego. Warsztaty poprowadzi Janusz Kozioł.
3. Wycinanka żydowska – warsztaty plastyczne. Wycinanka jest jedną z najstarszych form żydowskiej kultury ludowej, ściśle związaną z religią. W przeszłości służyła do ozdoby domów. Warsztaty poprowadzi Anna Małecka-Beiersdorf – etnografka specjalizująca się w wycinance żydowskiej.