Tarnów: Rozmawiali o rodzinach zastępczych

„Rodzina na zastępstwo, serce na zawsze” – to nazwa konferencji o pieczy zastępczej, która odbyła się dziś w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Spotkanie kompleksowo przybliżało formę opieki, która jest sprawowana w przypadku trudnej sytuacji rodzinnej dziecka.

Piecza zastępcza jest często mylona z adopcją. Rodzina zastępcza charakteryzuje się tymczasowością. Dziecko trafia do niej tylko na jakiś czas, a potem wraca do swojej rodziny biologicznej. Przez ten okres pracownicy starają się wyeliminować problemy, które uniemożliwiały dziecku mieszkanie ze swoimi rodzicami – wyjaśnia Sylwia Walaszek-Banuch, kierownik działu pieczy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie.

W Tarnowie działa około osiemdziesięciu rodzin zastępczych, które opiekują się ponad setką dzieci.  Jedną z nich tworzą państwo Elżbieta i Wiesław Kocurowie, którzy prowadzą specjalistyczną zawodową rodzinę zastępczą. Rodziną zastępczą jesteśmy od czternastu lat, wychowujemy w niej trójkę dzieci oraz adopcyjną córkę. To fantastyczna sprawa, daje niesamowicie dużo przyjemności i satysfakcji. Dzieci oddają każde przekazywane uczucie po wielokroć – mówi Elżbieta Kocur.

Tarnowskim organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przeczytaj jak zostać rodzicem zastępczym.

Posłuchaj Sylwii Walaszek-Banuch:

Posłuchaj Elżbiety Kocur: