Tarnów: Inwestycje na cmentarzach przed 1 listopada

Odnowione nagrobki, alejki i tablice epitafijne – to efekty remontów na tarnowskich cmentarzach. Nie wszystkie prace udało się ukończyć przed Wszystkimi Świętymi, ale odwiedzający tarnowskie nekropolie zauważą nie małe zmiany.

Na Starym Cmentarzu dobiega końca remont części nadziemnej grobowca rodziny Świerczyńskich i Rampeltów z 1890 roku. To grobowiec położony w najstarszej części Starego Cmentarza, po lewej stronie głównej alei. Trwa także remont kaplicy Radzikowskich – tam, jak informowaliśmy, prace przedłużyły się przez odkrycie zabytkowych polichromii. Przed 1 listopada udało się za to odnowić kilka miejsc pochówku znanych tarnowskich postaci – mówi Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy. Wyremontowaliśmy nagrobek  profesora Józefa Salibilla, znanego wykładowcy przedmiotów ścisłych I Gimnazjum i I Liceum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, w Liceum i Technikum Mechanicznym – nauczyciela m.in. Tadeusza Kantora. Grób ten przekazaliśmy w opiekę uczniom I Liceum Ogólnokształcącego. Udało nam się też odnowić na prośbę Towarzystwa Przyjaciół Węgier nagrobek rodziny Lippóczych, znajdujący się przy alei głównej. Odnowiliśmy tablice epitafijne i ułożyliśmy wokół kostkę granitową – dodaje.

DSC08843
Remont części nadziemnej grobowca rodziny Świerczyńskich i Rampeltów

Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem wyremontował natomiast grobowiec rodziny Piszów ze środków z ubiegłorocznej kwesty. Aniela Piszowa była prekursorką tarnowskiego dziennikarstwa. Wspólnie z mężem wydawała pismo „Pogoń”. Była też autorką pierwszej monografii o Starym Cmentarzu. Grób jej i jej męża jest bardzo duży, dlatego pochłonął prawie wszystkie pieniądze, które udało nam się zebrać w ubiegłym roku – mówi Antoni Sypek, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.

DSC08825
Odnowiony grobowiec Anieli i Józefa Piszów

Inwestycje sięgają poza Stary Cmentarz. W Krzyżu wyremontowano Aleję Główną wojennej kwatery i nawierzchnię wokół pomnika poświęconego poległym polskim żołnierzom. Ruszyła też modernizacja kaplicy cmentarnej oraz jej otoczenia. Część pomieszczeń gospodarczych kaplicy przebudowano. Powstała w nich łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Miejski Zarząd Cmentarzy wybudował nowe granitowe groby na cmentarzu w Mościcach. Nowe miejsca pochówku są też na cmentarzu w Klikowej –  jedenaście dwumiejscowych piwniczek i dwie granitowe piwniczki rotacyjne. W przypadku np. nagłej śmierci bliskiej osoby, mieszkańcy będą mogli wypożyczyć miejsce w piwniczce rotacyjnej, w celu czasowego pochowania zmarłego – mówi Maria Wójcik

Posłuchaj relacji: