Tarnów: Tysiące eksponatów do oglądania online

Zwiedzanie muzeum bez ruszania się domu – to jedna z możliwości poznania eksponatów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wirtualnie można obejrzeć już ponad 4,5 tysiąca obiektów, a ich liczba wciąż rośnie.

Zwiedzanie online jest możliwe za pomocą strony kultura.malopolska.pl. Na portalu dostępne są nie tylko fotografie zbiorów, ale i informacje o wybranych obiektach z kolekcji. Portal dedykowany jest wszystkim, którzy dziejami Małopolski interesują się szczególnie, ale polecamy tę stronę internetową również nauczycielom czy uczniom. Otrzymują w ten sposób łatwe narzędzie do uzyskiwania informacji na co dzień niedostępnych –  mówi Janusz Kozioł z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Portal powstał w ramach projektu „Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe – stworzenie platformy digitalizacji zbiorów muzealnych w regionie Małopolski”. Liderem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Na stronie znajdziemy nie tylko zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ale też Muzeum Etnograficznego im Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec oraz Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

To jednak nie jedyna akcja związana z digitalizacją, w którą włączone jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Na stronie muzea.malopolska.pl można znaleźć ponad trzydzieści instytucji, które można zwiedzać online. Tutaj także dostępne są zbiory tarnowskiego muzeum.

Posłuchaj Janusza Kozioła: