Tarnów: Pierwsze podsumowania akcji ZNICZ

Jedna osoba nie żyje, pięć zostało rannych – to tragiczny bilans trzech dni policyjnej akcji ZNICZ. Mimo że za oknami była słoneczna pogoda doszło do pięciu wypadków drogowych, a także 25 kolizji.

Bez utrudnień do tarnowskich cmentarzy można było dojechać w niedzielę 1 listopada. Tarnowska policja kierowała ruchem w pobliżu największych tarnowskich nekropolii – w Krzyżu, Klikowej oraz Mościcach. Nie było kłopotów z zaparkowaniem samochodów, wiele osób zdecydowało się skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Najwięcej zdarzeń policja odnotowała w sobotę 31 października. W Rzepienniku Strzyżewskim doszło do potrącenia osoby pieszej. – Mężczyzna 70-letni przechodził na drugą stronę jezdni, poza przejściem dla pieszych i został potrącony przez ciężarówkę – mówi rzecznik tarnowskiej policji Paweł Klimek. – Mimo akcji reanimacyjnej w wyniku poniesionych obrażeń, potrącony mężczyzna zmarł w szpitalu. Kolejnym zdarzeniem było potrącenie trójki strażaków na autostradzie A4, którzy zabezpieczali miejsce wcześniejszego zderzenia dwóch pojazdów między Brzeskiem a Tarnowem. Tu podczas gęstej mgły, kierowca osobówki uderzył w stojący radiowóz, który z kolei potracił pracujących strażaków – dodaje.

Nie obyło się bez osób nietrzeźwych, bo tarnowscy policjanci zatrzymali aż pięciu kierowców po spożyciu alkoholu. Jeden z nich w sobotnie popołudnie podczas wyprzedzania na podwójnej linii ciągłej, nie opanował samochodu i uderzył w ogrodzenie posesji. Kierowca nie doznał obrażeń, za to pasażer ze złamaną ręką trafił do szpitala. W innym zdarzeniu, osoby idące na cmentarz na Rzędzinie zauważyli kierowcę, próbującego wejść do pojazdu – Jak się okazało był on nietrzeźwy i próbował wsiąść do swojego pojazdu. Wezwany na miejsce patrol policji zatrzymał mężczyznę, a badanie potwierdziło, że miał ponad 3,5 promila alkoholu. Zatrzymanie go pozwoliło uniknąć tragedii na drodze – podkreśla rzecznik tarnowskiej policji.

W świąteczny weekend doszło również do 25 niegroźnych kolizji. Były to drobne stłuczki na parkingach koło cmentarzy, a także w piątkowe popołudnie, w okolicach placów targowych i marketów. Policyjna akcja „Znicz” zakończy się o północy.

Posłuchaj Pawła Klimka, rzecznika tarnowskiej policji