Tarnów: 8th Grupa Azoty Jazz Contest rozstrzygnięty

Tarnów triumfuje w kategorii juniorów, Katowice w grupie open. To werdykt ósmej edycji festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest. W Centrum Sztuki Mościcie, tuż przed występem gwiazdy – Mike’a Sterna – wręczono nagrody dla młodych jazzmanów.

Grand Prix ósmej edycji festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest zdobył zespół SoundMeck. Jury jednogłośnie wytypowało go na zwycięzcę. Zdecydował o tym oryginalny program i ogromna precyzja wykonania. SoundMeck przedstawia bardzo wysoki poziom, a zespół ten pojawił się przy samym końcu przesłuchań i nas zachwycił. Było to dla nas duże przeżycie – mówi Piotr Pociask, dyrektor festiwalu Grupa Azoty Jazz Contest. SoundMeck to już kolejna grupa z Katowic, która triumfuje na tarnowskim festiwalu jazzowym. W 2014 roku główną nagrodę otrzymał Vehemence Quartet, który w tym roku zaprezentował się tarnowskiej publiczności w Piwnicach TCK.

Po raz pierwszy w historii festiwalu po jedną z głównych nagród sięgnął zespół z Tarnowa – Up Time Squad, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii junior. Cieszy mnie to ogromnie, że udało nam się zarazić młodych tarnowskich muzyków pasją do jazzu i że po raz pierwszy byliśmy najlepsi – dodaje Piotr Pociask.

20151114-MIC_3214
foto: Michał Cygan

Rozdano także nagrody w kategorii solowej. Pierwsze miejsce zdobył hiszpański saksofonista Lucas Martinez Membrilla. Wręczono także dwie nagrody specjalne – Największym Talentem Festiwalu została Sabina Myrczek, natomiast Osobowością Regionu – Adam Tadel.

Po wręczeniu nagród w Centrum Sztuki Mościcie tarnowska publiczność mogła wysłuchać koncertu gwiazdy światowego jazzu – Mike Stern, wybitny gitarzysta, wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy wystąpił na scenie w towarzystwie wyśmienitych muzyków. Towarzyszyli mu Tom Kennedy – jeden z top basistów akustycznych i elektrycznych na świecie, Bob Franceschini – amerykański saksofonista jazzowy oraz Dennis Chambers – amerykański perkusista.

20151114-MIC_3415
foto: Michał Cygan

Występ zachwycił publiczność. W Trakcie koncertu często wybuchały gromkie brawa, na koniec były owacje na stojąco. A po występie po autografy i płyty muzyków ustawił się tłum. Niesamowity koncert. Każdy dźwięk był perfekcyjny. Panowie rozumieją się na scenie doskonale i widać, że cieszy ich wspólna gra. Zdecydowanie najlepszy koncert tej edycji festiwalu – mówili uczestnicy koncertu.

Podczas finału festiwalu nie zabrakło też znaku jedności z pogrążoną w żałobie Francją. Minutą ciszy oddano hołd ofiarom zamachów terrorystycznych w Paryżu.

Posłuchaj Piotra Pociaska, dyrektora festiwalu:

Posłuchaj opinii publiczności o koncercie Mike’a Sterna:

Nagrodzeni podczas 8. Grupa Azoty Jazz Contest:

Grupa open:

  1. SoundMeck (grand prix)
  2. LMJ Trio z Barcelony
  3. Skicki Skiuk
  • wyróżnienie – Mateusz Sobiechowski Trio

Grupa junior:

  1. Up Time Squad
  2. Andrzej Kowalski Trio
  3. Józef Czechowicz

kategoria solo: saksofonista Lucas Martinez Membrilla

Największy Talent Festiwalu: Sabina Myrczek

Osobowość Regionu: Adam Tadel