Tarnów: Działki przy ulicy Kassali nie zmienią właściciela

Działkowicze z ulicy Kassali mogą spać spokojnie. Jak dowiedział się reporter RDN, decyzja administracyjna wydana przez Prezydenta Tarnowa negatywnie odnosi się do żądań spółki PKP S.A.

Kolejarze chcieli odzyskać osiemnastohektarową działkę, którą w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przekazali na mocy uwłaszczenia w użytkowanie samorządu gminy Tarnów. Przypomnijmy, że spółka Polskie Koleje Państwowe w czerwcu tego roku zwróciła się do tarnowskiego magistratu z prośbą o wydanie dokumentu stwierdzającego, kto jest prawowitym właścicielem tych terenów. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przed wydaniem decyzji zaczerpnął wiedzy prawnej w tym temacie. Sprawdzono wszystkie dokumenty dotyczące tego terenu.

– Postępowanie w sprawie decyzji administracyjnej trwały blisko pół roku – mówi Marek Idzkiewicz, dyrektor Wydziału Geodezji i Nieruchomości Urzędu Miasta Tarnowa. – Prawa do tego terenu nie wynikały jasno z dostarczonej przez spółkę kolejową dokumentów. Przeprowadzone postępowanie można porównać do procesu poszlakowego w sądzie cywilnym. Chcieliśmy wyczerpać wszystkie możliwości zgromadzenia dokumentów potwierdzających, że spółka kolejowa posiada lub nie posiada prawo do działek przy ulicy Kassali w Tarnowie – dodaje.

– Jesteśmy zadowoleni, że udało się tak załatwić tę sprawę – mówi Ryszard Głuszak, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego SEMAFOR. – Ja osobiście patrzyłem w przyszłość i wierzyłem że uda się uratować nasze działki. Rozmawialiśmy z władzami miasta i wiedziałem że idzie to w kierunku obrony tego terenu. Dodatkowo podstawy prawne ze strony kolei były dość wątłe, żeby ich wniosek został spełniony. Jeżeli decyzja się uprawomocni, będziemy mogli uregulować kwestie prawne – dodaje.

Działkowicze chcieliby, aby tereny przy ulicy Kassali w Tarnowie, zostały oddane im na wieczyste użytkowanie.

Polskie Koleje Państwowe nie udzieliły odpowiedzi, jakie kroki zamierzają podjąć. Spółka ma teraz 30 dni na odwołanie się od decyzji Prezydenta Tarnowa. Może to uczynić w instancji wyższej czyli w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

Posłuchaj Marka Idzkiewicza, dyrektora Wydziału Geodezji i Nieruchomości Urzędu Miasta Tarnowa

Posłuchaj Ryszarda Głuszaka, prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego SEMAFOR