Bochnia: Gór-Stal otworzył nowoczesną fabrykę

W Bochni otwarto nowoczesny zakład płyt izolacyjnych. Firma Gór-Stal z Gorlic wybudowała swoją fabrykę w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej.

Inwestycja pochłonęła ponad 55 mln zł, powstała nowoczesna hala z linią produkcyjną w innowacyjnej technologii. Franciszek Kluba, prezes zarządu Gór-Stal Sp. z o.o., uważa że zakup działki w Bochni był strzałem w dziesiątkę. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wybraliśmy to miejsce. Ponieważ jest to blisko autostrady, ze względu na logistykę, jest to trafny wybór – mówi.

Obecnie firma zatrudnia w Bochni 50 osób. Osób współpracujących z nami jest już około dwustu, jest to więc jakiś przyczynek dla zmniejszenia bezrobocia w Polsce. Swoimi produktami zaopatrujemy w tej chwili ok. 20 krajów w Europie. Część produkujemy w Gorlicach, a część będziemy produkować w Bochni. Jesteśmy już po próbach – dodaje prezes.

Produkowane przez firmę Gór-Stal płyty warstwowe trafiają do 20 krajów w Europie. Płyty służą do termoizolacji posadzek, stropów i fundamentów. Obecnie prowadzone są badania nad wprowadzeniem do obrotu płyt do termoizolacji systemów fasadowych, które miałyby zastąpić styropian. Jest to materiał, który ma dwukrotnie lepszą termoizolacyjność niż styropian, czyli na ściany można stosować dwukrotnie cieńsze warstwy termoizolacji – powiedział nam Piotr Żyła, kierownik produkcji.

Na otwarciu zakładu firmy Gór-Stal był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Zwracał uwagę, że tworzenie nowych miejsc pracy daje perspektywę dla przyszłych pokoleń. Zapaść demograficzna w przyszłości może doprowadzić do poważnej zapaści wszelkich struktur państwowych. Dlatego każda rodzina, która się tutaj zatrzymuje, młodzi ludzie, którzy uzyskują stabilność pracy, życia małżeńskiego, to jest bardzo cenne. Bardzo ważne są też dzisiaj nowe technologie, które będą służyły przez następne dziesięciolecia – powiedział nam hierarcha.

Nowo otwarty zakład jest już drugim w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, a budują się kolejne. Zaczyna działać mechanizm kuli śnieżnej i myślę, że należy patrzeć z optymizmem na przyszłość tego miejsca. Będzie ono stanowiło źródło dodatkowych dochodów dla miasta – uważa burmistrz Stefan Kolawiński.

Bocheński zakład firmy Gór-Stal rozpocznie produkcję w poniedziałek 30 listopada.

Posłuchaj Franciszka Kluby, prezesa zarządu Gór-Stal Sp. z o.o.: