Piwniczna: Mieszkańcy uzdrowiska boją się przyjazdu uchodźców

Na stronie Urzędu Miasta Piwniczna pojawiła się informacja o tym że w uzdrowisku mogą zmieszkać uchodźcy. Jak udało się ustalić naszym reporterom trafią oni do Domu Wypoczynkowego Beskid. Właściciel tego ośrodka zgłosił się do przetargu organizowanego przez Urząd do Spraw Obcokrajowców. Jednak mieszkańcy Piwnicznej mówią w tej sprawie stanowcze nie.

Niech Burmistrzowie i Radni sami wezmą każdą rodzinę do siebie do domu. A nie taki Beskid przekształcać. Tam mogło by być dużo mieszkań socjalnych (dla piwniczan) – mówi mieszkaniec Kosarzysk.

Budynki stoją puste, no ale nasi nie mają gdzie mieszkać, nie mają warunków ani pieniędzy na życie. Naszym się nie pomaga tak jak się im (uchodźcą) chce pomóc – dodaje inna mieszkanka Piwnicznej.

Z wszystkich osób z którymi udało się porozmawiać naszej dziennikarce w Piwnicznej, za przyjęciem uchodźców opowiedziała się tylko jedna osoba.

Była to jednak kuracjuszka z Wrocławia…

Dlaczego nie. Wszędzie powinni mieszkać uchodźcy, w każdym innym mieście też. Skoro tak jest potrzeba. My wiele lat temu też wyjeżdżaliśmy, całe rodziny wyjeżdżały i też ich ktoś przyjmował – argumentuje kuracjuszka.

Jednak nawet ona ma pewne obawy

Mnie to jedno tylko obchodzi, żeby oni chcieli pracować, bo wszędzie tylko słyszę socjal, socjal (świadczenia socjalne), a nic nie mówi się o pracy – dodaje.

Jak tłumaczy Zbigniew Janeczek burmistrz Piwnicznej decyzja w sprawie zakwaterowania uchodźców w ośrodku Beskid nie zależy od niego. To Urząd do Spraw Cudzoziemców ogłosił przetarg na stworzenie takich ośrodków, co wyklucza wpływ władz lokalnych na ostateczne decyzje.

Na pierwsze pismo nie reagowaliśmy (wpłynęło ono do Urzędu Miasta 9 listopada), bo wiedzieliśmy że DW Beskid nie został dopuszczony do przetargu i sprawy po prostu nie ma – informuje burmistrz – Za drugim razem (pismo z 25 listopada) gdy ośrodek przystąpił do kolejnego przetargu rozpoczęliśmy całą procedurę informowania społeczeństwa. Na spotkaniu Rady Miasta (26 listopada) ustalono ze radni przekażą informację w swoich okręgach, a komunikat zostanie zmieszczony na stronie urzędu.

Burmistrz skierował pisma ze swoim sprzeciwem wobec tworzenia takiego ośrodka do Ministra Spraw Zagranicznych, Premiera, Urzędu ds. Cudzoziemców i do właściciela ośrodka Beskid.

Ten ostatni nie zareagował jeszcze na prośbę Burmistrza. Tak samo jak na nasze telefony. Drzwi biura właściciela DW Beskid też były zamknięte. Już samo wejście do ośrodka jest utrudnione ponieważ trwa tam remont. To jeszcze bardziej niepokoi właścicieli okolicznych restauracji i hoteli. Podejrzewają podobnie jak inni mieszkańcy ze właściciel chce dostosować budynek do wymogów przetargu.

Stracimy turystów – obawia się właściciel restauracji znajdującej się niedaleko DW Beskid – Jeżeli będziemy mieć uchodźców to normalne że turyści nie odwiedza nas tutaj. Może być jedno wielkie zamieszanie.

Z jednej strony będziemy mieć muzułmanów, niedaleko mamy granice stamtąd też przyjeżdżają cyganie.  W pewnym momencie dojdzie do eskalacji. Nie wiadomo czego się spodziewać – dodaje współwłaścicielka.

Na razie przetarg na ośrodki dla uchodźców nie został rozstrzygnięty. Urząd do Spraw Uchodźców szuka dziesięciu ośrodków, w których zamieszka – do 120 osób.

Nasi dziennikarze będą na bieżąco monitorować sytuację w Piwnicznej. Najnowszych informacji szukajcie na naszej antenie.

Posłuchaj mieszkańców Piwnicznej:

Posłuchaj kuracjuszki:

Posłuchaj też Zbigniewa Janeczka, burmistrza Piwnicznej:

Posłuchaj też właścicieli restauracji znajdującej się w okolicy DW Beskid:

Zdjęcie: beskid.pl