Diecezja: przygotowania do misyjnego kolędowania

Nowi błogosławieni misjonarze męczennicy – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek będą patronami tegorocznej kolędy misyjnej. Dzieci i młodzież razem z opiekunami szyją już kolorowe stroje i uczą się ról. Na przełomie starego i nowego roku odwiedzą tysiące mieszkańców diecezji tarnowskiej. Kolędując, będą też pomagać swoim rówieśnikom z dalekich krajów.

W parafiach to czas mobilizacji dla najmłodszych z Papieskiego Dzieła Misyjnego i wszystkich chętnych, którzy chcą się włączyć w kolędowanie. Dzieciom pomagają katecheci, wychowawcy, rodzice oraz młodzież i dorośli z parafialnych grup i stowarzyszeń.

Kolęda misyjna odbędzie się już po raz dwudziesty trzeci. Dzieci zostaną uroczyście posłane w swoich parafiach w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia.

„Kolędnicy chcą nam przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich, również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie. Otwórzmy drzwi dla kolędników, doceńmy przygotowaną przez nich scenkę, w której występują zarówno postaci z szopki, jak i przedstawiciele tych dzieci, którym pospieszymy z materialną pomocą” – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Co roku akcja rozwija się, przybywa parafii i dzieci, które chcą kolędować. W roku ubiegłym w przedsięwzięciu wzięło udział  416 parafii i ponad 21 tys. dzieci. Odwiedzając tysiące rodzin, dzieci zebrały ponad 1,5 miliona zł. Dzięki tym pieniądzom misjonarze często ratują życie dzieci, prowadzą szpitale, szkoły, ośrodki katechetyczne.

W tym roku kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami będą wspierać projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Jamajki, Burkina Faso, Brazylii oraz Madagaskaru w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Dzięki ofiarom zebranym przez kolędników przed laty powstał szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Co roku dzieci z diecezji tarnowskiej pomagają w jego prowadzeniu. Dyrektor szpitala Izabela Cywa poprosiła teraz o pomoc m.in. w zakupie lekarstw i dożywianiu dzieci.

„W nowym roku do szpitala zaplanowano przyjazd kolejnej świeckiej misjonarki, a także dentysty, co pozwoli na otwarcie jedynego gabinetu dentystycznego w tamtej diecezji i leczenie mieszkańców nawet sąsiednich krajów m.in. z Republiki Konga” – mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego.

Także kolejny raz tarnowska misjonarka Ewa Gawin poprosiła o pomoc w wyposażeniu szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie. Uczą się tam także się inne dzieci niepełnosprawne. Często pokonują kilkaset kilometrów, dlatego powstał tam również internat.

Ponadto misjonarze mają w planie wiercenie studni głębinowych, budowę sal katechetycznych oraz wyposażenie szkół i przedszkoli.

„Dzieło kolędników misyjnych promieniuje na nasze parafie. Ubogaca dzieci, które stają się wrażliwe na los swoich rówieśników. To dzieło wyzwala misyjny entuzjazm w rodzinach, które pomagają w przygotowaniach. Udziela się on także tym, którzy otwierają domy dla małych kolędników” – dodaje ks. Boraca, były misjonarz w Afryce.

W okresie świątecznym i po Nowym Roku, domy mieszkańców diecezji odwiedzą: Maryja z Dzieciątkiem, św. Józef, Latynos, Afrykańczyk, Azjata i Anioł. Opowiedzą i zaśpiewają mieszkańcom o pragnieniach dzieci z krajów misyjnych oraz o misjonarzach, którzy głoszą im Ewangelię, nawet za cenę swojego życia, tak jak nowi błogosławieni – ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

„Cristo Causai Raicu” – takie jest hasło kolędy w tym roku, co oznacza „Oddali życie dla Chrystusa”. Nawiązuje ono do męczeństwa polskich franciszkanów. Ich wspomnienie znalazło się w scence teatralnej i hymnie kolędników, który dzieci zaśpiewają w domach diecezjan. O. Zbigniew i o. Michał są także na plakatach akcji kolędników misyjnych oraz na pamiątkach, które kolędnicy zostawią w domach mieszkańców diecezji.

Ponadto dzieci od klasy IV do VI są zaproszone do wzięcia udziału w konkursie dla kolędników misyjnych, który poświęcony jest męczennikom z Pariacoto. Konkurs został zatytułowany: „Oddali życie dla Chrystusa”. Zgłoszenia grup do konkursu należy przesyłać do Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie do 23 grudnia na adres: misje@diecezja.tarnow.pl

Obok konkursu wiedzy o męczennikach, Wydział Misyjny organizuje także konkurs na reportaż filmowy z misyjnego kolędowania. Ponadto jest i konkurs „Spieszmy do Betlejem” na najładniejsze stroje kolędnicze.

Kiedy dzieci zakończą już kolędę, 9 stycznia przyjadą do parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu, gdzie odbędzie się XVIII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych.

Nagrodą dla małych kolędników będą także Dni Formacji Misyjnej w Czchowie, gdzie dzieci miło spędzą czas podczas zimowych ferii.

Foto arch. Wydziału Misyjnego