Mielec: Dzieci z całej diecezji tarnowskiej na podsumowaniu Kolędy Misyjnej

Dzieci z całej diecezji tarnowskiej w kolorowych strojach i z gwiazdami przyjechały dziś do Mielca, gdzie odbyło się podsumowanie Kolędy Misyjnej. Biskup tarnowski Andrzej Jeż dziękował najmłodszym, ich rodzicom i opiekunom za zaangażowanie i pomoc misjom.

Spotkanie odbyło się w parafii pw. Ducha Świętego. Dzieci wysłuchały świadectwa misjonarzy, wzięły udział w konkursach, a także w uroczystej Eucharystii. – Akcja kolędników misyjnych z roku na rok się coraz bardziej się rozwija. To bardzo nas cieszy, powiedział RDN, bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej – Cieszymy się, że ta liczba kolędników misyjnych wzrasta w naszej diecezji. Widzimy, że te dzieci są w parafiach bardzo dobrze przyjmowane. Dla nas ważne jest to, żeby później w ciągu roku była trwała formacja w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – mówi bp A. Jeż.

W Mielcu spotkało się ok. 1700 dzieci z 64 parafii diecezji tarnowskiej. Dzieciom towarzyszyło 170 opiekunów: księży, sióstr zakonnych i świeckich.

W programie dzisiejszego spotkania było spotkanie z misjonarzami m. in. ks. Markiem Dziedzicem, który od 16 lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej. Dzieci spotkały się także z Magdaleną Iwan, misjonarką świecką, która już niedługo rozpocznie swoją pracę misyjną. – To spotkanie było dla nas bardzo ważne. Pomoc i modlitwa tych dzieci dla misjonarzy jest ogromna, powiedział nam ks. Marek Dziedzic. – My księża polscy z diecezji tarnowskiej, pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej realizujemy bardzo dużo projektów dzięki akcji kolędników misyjnych. Przykładowo w mojej parafii przez te ostatnie 16 lat udało mi się wybudować pięć studni głębinowych. Ludzie często umierali na wirusowe zapalenie opon mózgowych, kiedy wybudowaliśmy te studnie to problem się skończył – mówi ks. M. Dziedzic.

W konkursie „Spieszmy do Betlejem” na najładniejsze stroje, I miejsce jury przyznało parafii Ziempniów, II – parafii Szymbark, a III – parafii Trzciana k. Mielca.  Do Mielca przyjechali przedstawiciele licznej grupy kolędników diecezji tarnowskiej, bo w parafiach kolędowało tysiące dzieci. – Jesteśmy z Luszowic w tym roku kolędowaliśmy w 16 grupach kolędowych. – powiedziała nam siostra Teresa opiekunka grupy. – Chciałam pomóc Jezusowi w tej pracy misyjnej – dodaje jedna z uczestniczek grupy kolędowej.

Fundusz zebrany w ramach akcji w ubiegłym roku przez kolędników wyniósł 1 mln 540 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom obecnie realizowanych jest wiele projektów w krajach misyjnych. Obecnie pośród nich są dwa wiodące. To budowa i prowadzenie szkoły dla dzieci głuchoniemych w Kamerunie w Bertoua, który realizuje misjonarka Ewa Gawin. Drugi projekt to prowadzenie szpitala w Bagandou. Pozostałe projekty złożone są przez misjonarzy z Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Boliwii, Brazylii, Jamajki i Kazachstanu. Dzięki kolędnikom i ludziom dobrej woli zostanie także wsparty projekt papieski, który dotyczy Madagaskaru. Kolęda Misyjna w diecezji tarnowskiej odbyła się pod hasłem „Cristo Causai Raicu”, czyli „Oddali życie dla Chrystusa”. To nawiązanie do męczeństwa misjonarzy franciszkanów – ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i ojca Michała Tomaszka, beatyfikowanych 5 grudnia ubiegłego roku w Peru. O. Strzałkowski pochodził z podtarnowskiej Zawady.

Posłuchaj bp Andrzeja Jeża:

Posłuchaj ks. Marka Dziedzica:

Posłuchaj uczestników spotkania:

Posłuchaj fragment hymnu:

DSC_0354