Kościół tarnowski podziękuje za nowych błogosławionych

Diecezja tarnowska podziękuje za beatyfikację dwóch polskich męczenników: bł. ojca Michała Tomaszka oraz pochodzącego z naszej diecezji bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. 

Uroczystości z udziałem m.in. prowincjała franciszkanów o. Jarosława Zachariasza odbędą się 1 lutego o godz. 17.30 w katedrze tarnowskiej.

„Zapraszam do udziału w tej uroczystości tarnowskich Diecezjan, a szczególnie wszystkich zaangażowanych w szeroko rozumiane dzieło misyjne” – napisał w komunikacie biskup Andrzej Jeż.

Uroczystość dziękczynienia za dar beatyfikacji nowych błogosławionych będzie transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru. Polscy franciszkanie byli świadkami Chrystusa, odważnie głosili Ewangelię i za wiarę zginęli z rąk bojówkarzy ze Świetlistego Szlaku.

Wraz z polskimi franciszkanami na ołtarze został wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, który też zginął męczeńsko w Peru.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja z diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem, a także rodziny i przyjaciele misjonarzy oraz przedstawiciele zakonu franciszkanów.

Postulator procesu mówił podczas uroczystości o o. Strzałkowskim, że był człowiekiem silnym, odważnym, troszczącym się o chorych. „Pragnienie służenia innym wypływało z Jego wielkiej wiary i chęci naśladowania św. Maksymiliana Kolbego” – dodał o. Angelo Paleri.

W homilii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato podkreślił, że męczennicy mówili językiem miłości Boga.

„Nauka, którą głosili, ich zachowanie, powołanie były lekcjami miłości, ponieważ miłość pokonuje nienawiść i chęć zemsty. Miłość jest prawdziwym Świetlistym Szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, który przynosi pokój a nie wojnę , który tworzy braterstwo a nie podziały” – dodał.

urrr

 

Bł. ojciec Zbigniew Strzałkowski urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Ochrzczony został w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie także zdał egzamin dojrzałości i przez krótki czas również pracował. Mając 21 lat wstąpił do Zakonu Franciszkanów, gdzie złożył śluby zakonne, a następnie w roku 1986 został wyświęcony na kapłana. Pod koniec roku 1988 wyjechał na misje do Peru, gdzie poświecił się dziełu ewangelizacji – głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty święte, a także troszcząc się o chorych i ubogich. 9 sierpnia 1991 roku poniósł śmierć męczeńską razem z o. Michałem Tomaszkiem z rąk terrorystycznej organizacji, która uznała ich pracę misyjną za szkodliwą dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji.

Foto arch. ks. Krzysztofa Czermaka