Tarnów: Wierni z całej Polski rozmawiali o bliskości z Bogiem

Blisko 1200 osób uczestniczyło w I Forum Formacyjnym – „Dystans czy Bliskość”. Do mościckiej hali „Jaskółka” na dwudniowe spotkanie przyjechali z całej Polski. Tematem konferencji oraz rozważań modlitewnych była budowa relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem.

Jezuita o. Remigiusz Recław z Łodzi, który wraz ze wspólnotą „Mocni w Duchu” prowadził rozważania oraz wspólnotę modlitewną, zwrócił uwagę na bliskość Boga, o jakiej możemy przeczytać w Piśmie Świętym. – W Starym Testamencie mamy tego Boga odległego. Jednak Chrystus to wypełnił. I widać, że pomiędzy Starym a Nowym Testamentem jest olbrzymia zmiana. Bo Bóg stał się człowiekiem i jest blisko nas – mówi o. Recław

Bliskie relacje z Bogiem zmieniają nasze życie w małżeństwie. Właśnie o tej bliskości, która bezpośrednio rzutuje na bliskość małżonków, mówił Bartek Szkudlarek ze wspólnoty „Mocni w Duchu”. – Często gubi nas nasze ego, którego trudno jest się pozbyć. Musimy wtedy posłuchać słów Chrystusa, by zaprzeć się samego siebie. Bo ego to jestem Ja. To nieustanna praca nad sobą, nad bliskością i dystansem – dodaje.

Ksiądz Stanisław Cyran – proboszcz i dziekan w Dąbrowie Tarnowskiej, zachęcał uczestników Forum do tego, żeby na nowo odkryli siłę i moc adoracji. – Trzeba też otworzyć kościoły dla ludzi. Bo jak jest on otwarty, to jest zaproszeniem dla wiernych, by przyszli i porozmawiali z Bogiem. Zamknięty kościół jest znakiem, że nasze serca są zamknięte dla Boga – dodaje kapłan.

Podczas dwudniowego forum wierni uczestniczyli w rozważaniach modlitewnych, która była prowadzona przez wspólnotę „Mocni w Duchu”. Jak mówi ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, ważne jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto skracać do siebie dystans. – Kiedy spotykamy się częściej, te granice pomału się zacierają. Natomiast w relacjach z ludźmi których nie znamy do końca, zawsze obowiązują pewne granice. Tu jest problem, ponieważ każdy z nas ma prawo do stwarzania jakiegoś brzegu, ale otwierania swoich przystani, by inni mogli do niej wpłynąć. Wtedy taką relację możemy nazwać otwarciem i musimy obserwować daną osobę, czy ona tej bliskości chce czy nie – dodaje kapłan.

 

GOL_6964

I Forum Formacyjne: „Dystans czy Bliskość” zorganizował Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie.

Zobacz galerię zdjęć z I Forum Formacyjnego – Dystans czy Bliskość

Posłuchaj o. Remigiusza Recława

Posłuchaj Bartka Szkudlarka ze wspólnoty „Mocni w Duchu”

Posłuchaj ks. Stanisława Cyrana

Posłuchaj ks. Artura Ważnego