Tarnów: Budowa Via Spei na półmetku

Budowa hospicjum Via Spei na półmetku. Na razie z kwoty 9 mln złotych,  wyliczonych w kosztorysie, Fundacja ‚Kromka Chleba’ wykorzystała połowę środków, czyli 4,5 mln złotych.

Jak mówi prezes Fundacji, Anna Czech, gdyby nie wsparcie z różnych stron, budowa nie ruszyłaby tak szybko. Najpierw pomocą podzielił się Marek Nawara, marszałek. A po jego śmierci, Z pomocą przyszła młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych, która oprócz pomocy dla zwierząt, zaczęła robić zbiórki na rzecz hospicjum. Do tej pory udało im się uzbierać 100 tys. złotych.

Pani dyrektor, Alicja Czerwińska-Franek przyszła do mnie i powiedziała, że pomogą nam w budowie hospicjum – wyjaśniła Anna Czech. – To wspaniałe z ich strony, bo oni przecież poświęcają swój wolny czas – dodaje

Jak mówi Anna Czech, budowa hospicjum jest możliwa, dzięki organizowanym na ten cel wydarzeniom kulturalnym. Jak do tej pory było ich już 15, między innymi „Wesele Figara”. Dochód ze sprzedaży biletów i cegiełki zasilają konto Via Spei. Do tej pory za pozyskane pieniądze  udało się na przykład wykonać stolarkę okienną.

Mamy stolarkę, okna i drzwi, czyli wszystko co zamyka hospicjum w stanie surowym. I w tej chwili wykonujemy pracę przy instalacji, różnego rodzaju przyłącza, odwodnienie, instalacje wodno-kanalizacyjne i rozpoczynamy instalacje elektryczne i oświetlenie budynku. Mam nadzieję, że w Roku Miłosierdzia zakończymy wszystkie instalacje i będziemy mogli brać się za prace wykończeniowe – mówi prezes „Kromki chleba”.

Hospicjum Via Spei w głównej mierze utrzymuje się z darowizn i  1 % podatku. W zeszłym roku mieszkańcy Tarnowa i regionu przekazali ponad 245 tys. złotych.

 

Posłuchaj Anny Cze