Tarnów: Smaki świata na talerzach tarnowskich uczniów

Polska Wielkanoc zachwyca kolorystyką, nie tylko ozdób, ale również i potraw. O tym, jak celebrować te ważne dla nas, chrześcijan dni, wiemy wszystko. Jednak dzisiaj ze względu na mieszanie się różnych kultur, a także i smaków, warto porównać polską tradycję z tradycjami innych krajów europejskich.

13 krajów i mnóstwo smaków zagościło w  Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. 13 klas przygotowało  tradycyjne potrawy świąteczne, jadane w danym kraju europejskim. Uczniowie w ramach projektu ‚Smaki świata’ mieli  zaprezentować wygląd stołu wielkanocnego oraz przygotować dania i desery świąteczne, pochodzące między innym z Danii, Irlandii, Polski, Szwecji czy Hiszpanii.

Przygotowaliśmy zupę z cieciorki, której główny składnik jest źródłem błonnika oraz innych odżywczych i zdrowych składników. Ze względu na jej zdrowotne właściwości, jest również głównym daniem podawanym na stole wielkanocnym w Hiszpanii.

Ideą tego projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia, ale również pokazanie różnorodności potraw oraz tradycji kulinarnych w krajach Unii Europejskiej. Uczniowie musieli wykazać się również wiedzą z zakresu kulinariów i zmysłu estetycznego.

W dzisiejszych czasach zauważamy, że kultury i tradycje mieszają się ze sobą. – mówi Alicja Czerwińska-Franek, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. – To doskonała okazja, żeby poznać kulturę Unii Europejskiej, przez podróże jesteśmy bliżej tych krajów. Polacy wyjeżdżają na święta do tych krajów, albo obcokrajowcy do nas przyjeżdżają i te kultury zaczynają się ze sobą łączyć, mieszać. – dodaje.
Oprócz prezentacji smakołyków i stołów, uczniowie musieli zapoznać się z tradycją obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Unii Europejskiej i przedstawić informacje zebranym gościom, a także pozdrowić i przekazać życzenia świąteczne w języku wylosowanego kraju.

 

Posłuchaj uczennicy z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych

Posłuchaj Alicji Czerwińskiej-Franek