Wierzchosławice: To tutaj powstanie jeden z DDOM-ów dla osób starszych

W Wierzchosławicach powstanie dzienny dom opieki medycznej  dla osób starszych. Seniorzy będą mogli korzystać tam z zajęć aktywizujących i rehabilitacji. W całej Polsce powstanie w sumie 41 takich placówek.

To wynik konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Wniosek o budowę Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach złożyło Centrum Zdrowia Tuchów. Dostaliśmy dofinansowanie. To dla nas wielkie wyróżnienie, tym bardziej, że zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce – mówi Tomasz Olszówka, prezes zarządu Centrum Zdrowia Tuchów i Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło w sumie 40 milionów złotych na pilotażowe tworzenie i funkcjonowanie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym głównie dla osób starszych. Chodzi o starszych pacjentów, którzy nie wymagają stałej opieki w warunkach stacjonarnych – dodaje Tomasz Olszówka.

Celem tego ośrodka będzie aktywizacja osób w podeszłym wieku. Z uwagi na demografię, dbałość o osoby sprawnie intelektualnie i ruchowo jest priorytetem. W tym samym budynku prowadzimy oddział dziennej rehabilitacji, jest także podstawowa opieka zdrowotna i szereg poradni opieki ambulatoryjnej – mówi Grzegorz Jurczak, wiceprezes zarządu Centrum Zdrowia Tuchów. Dzienne Domy Opieki Medycznej to projekt pilotażowy, który w przyszłości ma doprowadzić do rozszerzenia koszyka świadczeń gwarantowanych, właśnie o tę nową usługę dla osób starszych.

Budowa placówki w Wierzchosławicach ma ruszyć jeszcze w tym półroczu. Centrum zdrowia Tuchów planuje otwarcie Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach już na początku przyszłego roku.

Posłuchaj Tomasza Olszówki:

Posłuchaj Grzegorza Jurczaka: