Diecezja: Z Tarnowa do Tuchowa w imię trzeźwości

Pokonali kilkadziesiąt kilometrów, by pokazać, że można bawić się na trzeźwo. Fani ruchu na zdrowym powietrzu wzięli udział w I Diecezjalnym Biegu Trzeźwości z Tarnowa do Tuchowa.

Uczestnicy mogli wybrać jedną z trzech dyscyplin – Nordic Walking, bieg górski i rajd rowerowy, a tym samym trzy dystanse – 15, 17 i 50 km. Każda kategoria cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na start w parku biegowym „Marcinka” w Tarnowie zgłosiły się tłumy amatorów pieszych i rowerowych wędrówek. Bardzo lubimy spędzać czas w taki sposób, na łonie natury. A przy okazji możemy pokazać, że bez alkoholu i innych używek można się świetnie bawić – mówili uczestnicy.

Bieg przyciągnął też turystów spoza Diecezji Tarnowskiej. Zadzwoniło do nas małżeństwo z Olkusza, które dowiedziało się o tym wydarzeniu. Bardzo chcieli wziąć w nim udział i przyjechali do Tarnowa – mówi komandor I Diecezjalnego Biegu Trzeźwości. Bardzo spodobała nam się idea, która przyświeca temu biegowi. Dlatego postanowiliśmy zrezygnować z innego rajdu na rzecz tego w Tarnowie – mówili przed startem. DSCN0005

Celem Diecezjalnego Biegu Trzeźwości jest promocja życia bez alkoholu i narkotyków. Wzięli w nim udział także podopieczni Fundacji „Może być lepiej”, która pomaga w wychodzeniu z alkoholizmu. Od dawna już walczę z nałogiem. Kiedyś myślałem, ze jestem smakoszem, ale później dotarło do mnie, że to alkoholizm. Pijaństwo zniszczyło moją rodzinę. Teraz staram się z tego wyjść, choć wiem, ze uzależniony będę do końca życia. Ten Bieg to bardzo dobry pomysł. Pomoże nie tylko nam – alkoholikom, ale może tez przestrzeże innych – mówi Ryszard, który wziął udział w marszu Nordic Walking.

Mamy nadzieję, że Diecezjalny Bieg Trzeźwości na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń promujących trzeźwość w naszej diecezji. Tak, jak stało się to z Marszem Trzeźwości. To bardzo dobra forma wsparcia procesu wychodzenia z nałogu alkoholowego. Ci ludzie mogą tu dziś zobaczyć, że nie są sami w tej walce – mówi ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Metą I Diecezjalnego Biegu Trzeźwości był Tuchów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaczenia, a na zakończenie wzięli udział w Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

Organizatorem I Diecezjalnego biegu Trzeźwości jest Stowarzyszenie Sportowe SOKÓŁ Tarnów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup tarnowski – Andrzej Jeż.

Posłuchaj uczestników I Diecezjalnego Biegu Trzeźwości: