Tarnów: Brakuje miejsc na półkolonie letnie

Jak w niecałą godzinę mogło się zapisać 75 osób? – pytają zdenerwowani. Jak sprawdziliśmy w dwóch szkołach podstawowych w Tarnowie brakuje już miejsc.

Rano w ośmiu tarnowskich szkołach ruszyły zapisy na letnie półkolonie. Miejsc w niektórych zabrakło bardzo szybko, co zaniepokoiło rodziców, którzy stali w kolejkach.  Tak jest w SP nr 18  i w 8-ce, a zapisy miały potrwać do końca maja. Obecnie brakuje miejsc w czterech placówkach.

Parę minut po naszym przyjściu okazało się, że miejsc już nie ma, a tylko są zapisy na listy rezerwowe – wyjaśnia jedna z matek. – W przeciągu niecałej godziny już nie było zapisów. Więc jak to jest możliwe? – pyta dalej.

W ciągu godziny zabrakło ich dla większości dzieci, co zaniepokoiło rodziców. Zapisy miały potrwać do końca maja, a już pierwszego dnia listy są pełne. Jednak szkoły uspokajają – są jeszcze listy rezerwowe, a jak wyjaśnia Dorota Zaleśny, dyrektor SP nr 8, w której też już nie ma miejsc, zdarza się tak, że dzieci zapisane na początku, z tych półkolonii nie korzysta.
2/3 uczestników to uczniowie naszej szkoły. A z doświadczenia wiem, że wszystko się pod koniec roku szkolnego wyjaśni, kto tak naprawde skorzysta z półkolonii – wyjaśnia dyrektor Zaleśny. – U nas brak miejsc spowodowany jest tym, że w okolicznych szkołach będą w czasie letnim wykonywane termomodernizacje.

Zaniepokojeni rodzice, twierdzą, że coś jest nie tak, skoro zamknięto listę już dziś, a zapisy są do końca maja. Wydział Sportu Urzędu Miasta Tarnowa wyjaśnia, że brak miejsc nie oznacza jeszcze tego, że rekrutacja się zakończyła. Rodzice o półkolonie pytali już w grudniu, byli ciągle informowani, jak to podkreśla Agnieszka Budzik z magistratu.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń, więc o żadnej rezerwacji nie ma mowy – wyjaśnia inspektor Wydziału Sportu UMT – Ponadto warto zaznaczyć, że w tym roku mamy dość ograniczony budżet, więc półkolonii jest tak mało. – dodaje.

W przypadku kiedy rodzicom nie udało się zapisać swoich dzieci na pierwszą listę, wyjaśniamy, że szkoły posiadają listy rezerwowe. Dopiero pod koniec rekrutacji okaże się, ile dzieci tak naprawdę skorzysta z wakacyjnego wypoczynku w mieście. W tym roku, wzorem lat ubiegłych,  szkoły podzielone zostały na turnusy. Pierwszy rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 8 lipca. Kolejny zaplanowano od 11 lipca do 22 lipca. Ostatni wystartuje 25 lipca, a zakończy się 5 sierpnia.

 

Posłuchaj rodziców:

Posłuchaj Doroty Zaleśny:

Posłuchaj Agnieszki Budzik: