Tuchów: modlitwa w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci

„Osłabienie poczucia wartości ludzkiego życia jest niepokojącą rzeczywistością naszych czasów. I nie jest to przejawem niewiedzy, ale raczej złych ludzkich wyborów i decyzji” – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia.  Z udziałem osób zaangażowanych na rzecz obrony życia odbyły się one w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

„Na obecnym etapie wiedzy z zakresu genetyki nie można, zachowując obiektywizm naukowy, negować statusu człowieka od chwili poczęcia. Jeżeli jest to dokonywane, to tylko w imię racji ideologicznych i partyjnych. Jednak te nie ma nic wspólnego z obiektywną prawdą i prawdziwym dobrem człowieka” – mówił biskup.

Zdaniem ordynariusza diecezji tarnowskiej żyjemy w czasach, w których człowiek nie umie mówić «tak» ani życiu, ani śmierci. Dlatego – jak podkreślił w homilii bp Jeż- potrzeba zdecydowanej postawy i konkretnych działań. Można do nich zaliczyć m.in. marsze w obronie życia i rodziny oraz Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Przejawem troski jest także specjalne nabożeństwo do św. Gerarda w intencji matek w stanie błogosławionym i ochrony życia dzieci poczętych. W tuchowskim sanktuarium w czasie tego nabożeństwa polecane są Bogu zwłaszcza te kobiety, które przeżywają problemy zdrowotne w okresie ciąży, a także intencje  małżeństw, które mają trudności w poczęciu dzieci.

Cytując papieża Franciszka, bp Jeż przypomniał  o dziecięcych „historiach cierpień”, będących skutkiem błędów dorosłych: „Wiele dzieci od samego początku jest odrzucanych, porzuconych, ograbionych ze swego dzieciństwa i przyszłości. Niektórzy, jakby dla usprawiedliwienia, ośmielają się powiedzieć, że pomyłką było ich zrodzenie. To haniebne! Dzieci nigdy nie są „pomyłką” – mówił kaznodzieja.

Bp Jeż przypomniał też, że w niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce czytany był Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia człowieka. W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski został skierowany apel do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. „Szczególna prośba została skierowana pod adresem parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszyscy zaś wierzący Polacy są wezwani do modlitwy w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami” – powiedział bp Jeż.

Biskup prosił, by nie ustawać w modlitwie, ażeby każda polska rodzina była wierna świętemu prawu życia. „Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka” – dodał bp Jeż.