Tarnów: Pierwsze rodziny dostały pieniądze z programu 500+

Pierwsze rodziny z gminy Tarnów otrzymały pieniądze z programu 500 plus. Symboliczną decyzję o przyznaniu kwoty dwóch tysięcy złotych z rąk wicewojewody małopolskiego Józefa Gawrona otrzymali Małgorzata i Tomasz Tatarowie z Poręby Radlnej.

Siedem dni od startu rządowego programu wsparcia dla rodzin 500 plus, kilkanaście rodzin z terenu gminy Tarnów otrzymało dziś na konto pieniądze. Samorząd gminy Tarnów najszybciej poradził sobie z przyjmowaniem wniosków i teraz może wypłacać zasiłki – mówi wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Nie było żadnych problemów, wnioski były poprawne i to spowodowało, że pieniądze szybko trafiły na konto gminy, a następnie do wnioskodawców.

Małgorzata Tatar z Poręby Radlnej, matka czwórki dzieci jest zadowolona i zaskoczona, że pieniądze z programu tak szybko zostały wypłacone. Nie spodziewałam się że tydzień po złożeniu wniosku, będą mogła mieć fundusze na koncie. Dzięki temu wsparciu, dzieci będą mogły rozwijać swoje hobby, a część pieniędzy pójdzie na ich edukację. Trojaczki mają 8 lat, a najstarszy syn 12. Zaskoczona jestem że to tak wszystko szybko poszło oraz że dziś odbieram decyzję – dodaje.

Nie sprawdził się czarny scenariusz, że będą się blokować systemy, czy też trzeba będzie stać w kolejkach. Pracownicy byli przeszkoleni uruchomione zostały dodatkowe punkty obsługi rodzin – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. Uruchomiliśmy trzy dodatkowe stanowiska, wydłużone zostały godziny pracy. Nie było kolejek, sporo wniosków zostało wysłanych przez internet. Teraz rodziny mogą spokojnie oczekiwać na pieniądze, które będziemy przelewać sukcesywnie na ich konta – dodaje wójt.

Tymczasem według szacunków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, blisko 60% rodzin uprawnionych do korzystania z programu 500plus. Spodziewamy się około 2200 wniosków, a już liczba złożonych to ponad 1150 – mówi kierownik placówki Maria Srebro. Nie ma żadnych kolejek, wprowadzane dokumenty są na bieżąco do systemu. Również pieniądze które otrzymaliśmy wczoraj, szybko zostały rozdysponowane między rodziny z gminy Tarnów, które złożyły wnioski – dodaje.

Przypomnijmy że wnioski do udziału w rządowym programie wsparcia rodzin 500plus można składać do 30 czerwca. Przysługuje on rodzinom wielodzietnym, na każde drugie i kolejne dziecko. Pieniądze otrzymają również osoby, które mają jedno dziecko, a ich dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 złotych, a w przypadku osób niepełnosprawnych 1200 złotych.

Posłuchaj Magdaleny Tatar z Poręby Radlnej, matki czwórki dzieci

Posłuchaj wicewojewody małopolskiego Józefa Gawrona