Tarnów: Dostali mieszkanie socjalne, ale bez prądu

Nie pomogły prośby i apele do władz – rodzinę z dziewięciomiesięcznym dzieckiem eksmitowano dziś w Tarnowie z mieszkania przy ul. Klikowskiej. Trafiła do lokalu socjalnego przy ulicy Spytki. Jak mówią eksmitowani, za małego, bez prądu i godnych warunków dla małego dziecka.

Rodzina zalegała z czynszem i pogodziła się z eksmisją, ale prosiła o przydzielenie większego metrażu ze względu na małe dziecko. Teraz będzie musiała się zmieścić w jednym pokoju z aneksem kuchennym i łazienką – w sumie na 20 metrach kwadratowych. Szansa na więcej jest jednak mała – powiedział nam przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Krakowie, Sławomir Szynalik. Lokal  zapewnia gmina i według rozporządzenia na jedną osobę powinno przypadać 5 metrów kwadratowych – w przypadku tej rodziny warunek został spełniony – mówi.

Ale jak przekonują eksmitowani lokatorzy – mały metraż to nie jedyny problem, w mieszkaniu socjalnym dziś spędzą noc bez prądu.

Córka weźmie dziś dziecko na noc do rodziny, bo tam nie ma warunków. Nie ma prądu, jest mało miejsca, nie ma nawet brodzika – jak nakarmi i umyje małą? Nikt nie zważał na to, że w tej rodzinie jest małe dziecko, a prosiliśmy, by poczekali z eksmisją, aż załatwimy tam prąd. Nic z tego nie wyszło – mówi babcia dziecka.

Rodzina szukała pomocy m.in. u Rzecznika Praw Dziecka i w Sądzie Rodzinnym. Dwukrotnie byli też w Urzędzie Miasta. Jak mówią, mimo zapewnień nic w ich kwestii nie zrobiono. Dostali mieszkanie socjalne o najniższym standardzie. Brakuje w nim nawet brodzika – jak wykąpiemy dziecko?– pytają. Zastępca prezydenta Tarnowa, Dorota Krakowska w rozmowie z naszym reporterem powiedziała, że niektóre mieszkania są wyposażone w brodzik lub w wannę, w innych lokatorzy muszą je sobie zapewnić sami – rodzina została poinformowana o warunkach eksmisji, a jeżeli przez rok będzie systematycznie spłacać zadłużenie, ma szansę na mieszkanie komunalne – dodała Dorota Krakowska. Całą rozmowę z zastępcą prezydenta miasta znajdziecie poniżej.

Posłuchaj Sławomira Szynalika:

 

Posłuchaj eksmitowanych:

 

Posłuchaj rozmowy Grzegorza Golca z zastępcą prezydenta Tarnowa, Dorotą Krakowską:

 

Autor: Katarzyna Cygan