Tarnów: Te rekolekcje pokazały, jak przez dobrą spowiedź spotkać się z Bogiem

Sakrament pokuty i pojednania był głównym tematem Forum Formacyjnego w Tarnowie. Była to kolejna część największych w diecezji rekolekcji. Tym razem kilka setek osób mogło wysłuchać konferencji redemptorysty o. Kazimierza Fryzła, Krystyny Sobczyk, ks. Michała Dąbrówki i ks. Artura Ważnego. Największą popularnością cieszył się jednak otwarty Wieczór Chwały, na którym pojawiło się około ośmiuset osób.

Wieczór chwały rozpoczął się przywitaniem kopii znaków Światowych Dni Młodzieży. To co dla mnie było ważne to takie głębokie wejście w modlitwę i skupienie się na Jezusie, który był z nami – mówi ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Podczas tego wieczoru można było skorzystać także ze specjalnej spowiedzi. Kapłani, z którymi rozmawiałem, mówili, że to był dobry czas. To znaczy naprawdę szczególny czas, kiedy kapłan widzi, że ludzie wracają do Boga i spotykają się z nim – tłumaczy ks. Artur Ważny. Wśród setek ludzi, którzy przybyli na Wieczór Chwały były zarówno osoby duchowne jak i świeckie.

Rekolekcje odbywające się pod hasłem „Moc Miłosierdzia” skupione były właśnie wokół sakramentu pokuty i pojednania. Wśród głoszących był o. Kazimierz Fryzeł, autor książki „Jak zadbać o swoją… spowiedź”. Jego konferencja odbyła się pod takim samym tytułem. Pamiętajmy o dobrym rachunku sumienia, który pogłębi naszą świadomość i poczucie grzechu, naszych zadań, obowiązków, a zwłaszcza w wymiarze naszej społecznej posługi – mówi o. Kazimierz Fryzeł, redemptorysta.

Jak się okazuje, sporo wiernych przygotowując się do spowiedzi korzysta z książeczek swoich dzieci czy wnuków. To jednak nie koresponduje z ich aktualnym doświadczeniem życiowym czy obowiązkami – tłumaczy o. Kazimierz Fryzeł, który podkreśla, ze potrzebne są pogłębione rachunki sumienia. Teraz możemy znaleźć także wydawnictwa dla młodzieży, dla narzeczonych, małżonków, dla osób w wieku średnim czy starszych. Te wszystkie rachunki sumienia zawierają właśnie to głębsze pojęcie grzechu i zadań życiowych – dodaje. Ojciec Kazimierz Fryzeł wspomniał również o tym, że Kościół w Polsce i na świecie dąży do odnawiania sposobu sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Potrzebni są dobrzy kapłani, którzy każdego człowieka potraktują indywidualnie i poprowadzą do spotkania człowieka z Jezusem Zmartwychwstałym – mówi o. Fryzeł.

Te spotkania są potrzebne po to, abyśmy uczyli się od innych wielbić. Czujemy tutaj wspólnotę – komentowali zebrani. Nieodłącznym elementem spotkań w Mościcach jest muzyka i śpiew, o które zadbała Młodzieżowa Diakonia Uwielbienia oraz Diakonia Uwielbienia SNE św. Józefa. Tak jak ktoś kiedyś powiedział – śpiewając modlimy się dwa razy. Ktoś inny powiedział, że jak ktoś fałszuje to trzy razy się modli, bo inni muszą go jeszcze słuchać mówi z uśmiechem na twarzy Bogusław Kukliński, który jest na rekolekcjach trzeci raz. Te spotkania zmieniają życie ludzi. Można tutaj usłyszeć wiele historii, które są dowodem na to jak wiele owoców dają rekolekcje nowej ewangelizacji.

To kolejne tego typu rekolekcje organizowane przez Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wspólnie z Szkołą Nowej Ewangelizacji św. Józefa, Wspólnotą Domowego Kościoła Parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach oraz z Mężczyznami św. Józefa w Tarnowie.

Czytaj też: Pół tysiąca osób bierze udział w rekolekcjach “Moc Miłosierdzia”