Tarnów: Wykorzystywał bezdomnego, by wyłudzać kredyty

Bezdomnemu udało się wyłudzić w sumie około 16 tysięcy zł. Większość w formie kredytów, a część w formie telefonów od operatorów sieci komórkowych. – Posługiwał się sfałszowanym zaświadczeniem o zatrudnieniu dostarczonym mu przez organizatora procederu – wyjaśnia Wioletta Moskwa, zastępca prokuratora Rejonowego w Tarnowie. Wszystkim zamieszanym w sprawę grozi do 8 lat więzienia. 

– Większość pieniędzy uzyskanych przez bezdomnego, który na swoje nazwisko zawierał umowy kredytowe, była przekazywana organizatorowi całego procederu. Zdarzały się także sytuacje, kiedy bez jego udziału dwaj bezdomni brali kredyty, bądź też brał je sam mężczyzna, na którego sporządzane były wszystkie umowy. Ten ostatni chce się poddać dobrowolnie karze – dodaje Pani prokurator.

Jak się okazuje, posługiwanie się bezdomnymi, by wyłudzali pieniądze czy telefony, nie należy do rzadkości. – Osoby bezdomne nie posiadające dochodów są namawiane, by na swoje dane zawierały umowy kredytowe. Dostarczane są im podrobione zaświadczenia o zatrudnieniu, a następnie większość pieniędzy przekazują organizatorom procederu – uzupełnia prokurator Moskwa.

W wyłudzaniu brał udział jeszcze drugi bezdomny. Do zarzutów nie przyznał się organizator całego procederu. Wszystkim grozi do 8 lat więzienia. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia oraz wniosek o skazanie ich bez przeprowadzania rozprawy.

Posłuchaj Wioletty Moskwy: